MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, asgari ücretin hiçbir şekilde bekleneni karşılamadığını ifade etti.

2020 yılı asgari ücretin belli olmasının ardından MHP’den tepki geldi.MHP’li Cemal Enginyurt, bu ücretin hiçbir şekilde bekleneni karşılamadığını söyledi. Twitter hesabından paylaşım yapan Enginyurt, şunları aktardı:

‘İŞÇİLER JEST BEKLİYOR’

* Asgarî ücret 2324 tl olarak ilan edildi. * Bu ücret hiçbir şekilde bekleneni karşılamaz. * İşçiler jest beklemekteler. * Dilerim Sayın Cumhurbaşkanımız gerekli desteği verir ve asgari ücretli hakkını alır.”

TEPKİ VAR


Öte yanda, Muharrem İnce, asgari ücret ile ilgili açıklama yaptı. İnce; işçisini, emekçisini yaşam maliyetinin sınırlarında yaşatan bir ülkenin huzurlu, güvenli bir ülke olamayacağını ifade etti. CHP’li Muharrem İnce, şunları aktardı:

‘EYT’LİYE ASGARİ ÜCRETLİYE, EMEKLİYE YOK’

* Asgari ücret, ister kamu isterse özel kuruluşlar açısından olsun maliyeti düşürmenin bir seçeneği olarak asla görülmemelidir. Çünkü asgari ücret yaşam maliyeti endekslerine göre hesaplanmaktadır.
 * Bu endekse göre yapılan hesaplamaları dikkate almayan bir ücret sistemi kölelik düzeni demektir. Karnını doyur, her şeyini satın al düzeni hiçbir insana layık görülemez, kendi insanımıza asla!”

’20 MİLYON KİŞİ BUNDAN ETKİLENİYOR’

* Asgari ücret 7 milyon çalışanımızı doğrudan 20 milyon çalışanımızı dolaylı olarak etkiliyor. Aileleriyle birlikte düşündüğümüzde bütün toplumu etkiliyor. Alınacak ücretin artması iyice düşen alım gücünün bir nebze olsun artması anlamına gelir. Bütün mesele, kimden yana olacağınız ve önceliklerinizle ilgili meseledir. İşçisini, emekçisini yaşam maliyetinin sınırlarında yaşatan bir ülke huzurlu, güvenli bir ülke olamaz.”

‘YANDAŞA SARAYA VAR İŞÇİYE EMEKLİYE YOK’

* Ürettiği zenginliği adil biçimde paylaşamayan toplum ise daha fazla zenginlik üretemez. Türkiye'de yaşam maliyeti 2560 TL, #asgariücret 2324 TL. Saraya, yandaşa, yandaş müteahhitlere para var, EYT'liye, asgari ücretliye, çalışana, emekliye yok!”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ