Almanya Başbakanı Merkel ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Berlin'de Türkiye sınırındaki sığınmacı krizini görüşmek üzere bir araya geldi. İki lider yapılan toplantı sonrası ortak bir dille Türkiye'yi eleştirdi.

‘TÜRKİYE SIĞINMACILAR ÜZERİNDEN KENDİ SORUNUNU ÇÖZEMEZ’
Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’yi “kendi sorunlarını sığınmacılar üzerinden çözmeye çalışmak”la suçladı. Merkel, AB ile Türkiye arasındaki mülteci mutabakatının yenilenmesi için tüm gücüyle çalıştığını söyledi.

‘BU ÇIKMAZ SOKAK’
DW Türkçe’deki habere göre, Türkiye’nin “kendi sorunlarını sığınmacıların sırtından çözmeye çalışmasının kabul edilemez olduğunu” kaydeden Merkel, “sığınmacıların TürkYunan sınırında bir çıkmaz sokağa sürüklendiğini” söyledi.

‘MUTABAKAT GELİŞTİRİLMELİ’
Berlin’de AlmanYunan Ekonomi Forumu’nda konuşan Merkel, ABTürkiye mülteci mutabakatının yeni bir aşamaya geçirilebilmesi için “tüm gücüyle çalıştığını” kaydetti. Yunanistan Başbakanı Kiriyakos Mitsotakis’in de katıldığı toplantıda Merkel, hedeflerinin “kaçış ve göçün düzenlenmesi, yönlendirilmesi ve azaltılması” olduğunu söyledi.

MİÇOTAKİS: BOYUN EĞMEYECEĞİZ
Berlin'de Başbakan Angela Merkel'le bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin sığınmacı politikasındaki tavrını değiştirmesi gerektiğini söyledi. YunanistanAlmanya Ortak Ekonomi Forumu'nun açılışında konuşan Miçotakis, “AB ve Yunanistan, Türkiye'nin sığınmacılar üzerinden uyguladığı baskıya boyun eğmeyecek” dedi.

‘ERDOĞAN GERİ ADIM ATMALI’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu akşam Brüksel'de AB yetkilileriyle buluşmasında, Yunanistan sınırında bulunan sığınmacılar konusunda geri adım atacağını umduğunu açıkladı. “Avrupa çok kritik bir dönemden geçiyor. Türkiye on binlerce sığınmacıyı düzensiz göçmen olarak Avrupa'ya göndermeye çalışıyor” diyen Yunanistan Başbakanı, AB'nin dış sınırlarının korunmasına ve Yunanistan sınırında bekleyen binlerce sığınmacının Türkiye'ye geri dönmesine alternatif olmadığını bildirdi.


ALMANYA 1. 500 SIĞINMACI ALACAK

Merkel, Yunanistan'ın Avrupa açısından büyük bir sorumluluk aldığını ifade ederek, AB ülkelerinin Yunanistan'la dayanışma içinde olduğunu da belirtti. Merkel, Yunanistan'ın yükünü hafifletmek için bin 500 sığınmacı çocuğun Almanya'ya getirileceğini doğruladı.

Alman hükümetinin, Yunanistan’daki mülteci kamplarında bulunan ve özellikle korunmaya muhtaç çocukların yaklaşık 1500'ünü ülkeye kabul etme kararı aldığı sabah saatlerinde açıklanmıştı. Koalisyon hükümetinin liderlerinin dün gece saatlerine kadar süren kriz toplantısından çıkan karara göre, söz konusu çocuklar ağırlıklı olarak acil tedaviye ihtiyaç duyan ve 14 yaşından küçük refakatsiz olanlardan seçilecek.

Kaynak: DW Türkçe/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ