Politika
14 Kasım 2019 ( 3868 görüntülenme )

Maç Başlamadan 'PENALTI'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ile görüştüğü sıralarda ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Amerikan ordusunun Suriye'deki planı ve askeri faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Esper '"SDG ile ortaklığımız sürecek. Onlara hâlen yardım sağlıyoruz" dedi.

KOBANİ’DEN ÇEKİLECEĞİZ

Esper, ABD'nin Suriye'den kısmen çekilmesi tamamlandığında bu ülkede hâlen 600 civarında asker bulunduracağını açıkladı. Esper, ABD ordusunun, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kobani bölgesinden çekilmesinin ise "yaklaşık bir hafta daha" alacağını ifade etti.

PKK/PYD/SDG İLE ORTAKLIĞIMIZ SÜRECEK

Bakan Esper, ABD'nin YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) desteğini sürdüreceğini sözlerine ekledi. "SDG ile ortaklığımız sürecek. Onlara hâlen yardım sağlıyoruz" diyen Esper, bu oluşumun, IŞİD'in yeniden güçlenmesinin engellenmesinde oynayacağı role vurgu yaptı.

TÜRKİYE'YLE İLİŞKİLERİN ÖNEMİNE VURGU

ABD Savunma Bakanı, NATO'dan uzaklaştığı uyarısında bulunduğu Türkiye'yi "yeniden aralarında" görmek istediklerini ifade etti. "Türkiye'yi yeniden aramızda görmemiz lazım. Uzun yıllar iyi müttefiktik" diyen Esper, Türkiye'nin geçmişte Kore'de ABD ile birlikte savaştığını ve Afganistan'da da "ABD ile olduğunu" hatırlattı.

Esper, "Bizi bu zorlu süreçten geçirecek dayanıklı bir ilişkiye sahip olmamızı sağlayacak bağları inşa etmeyi sürdürmemiz lazım. Özellikle de ordular arası düzeyde" dedi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ