Ana Sayfa
24 Temmuz 2021 ( 2692 görüntülenme )

Atatürk 'Ne Demişti'

10 Ağustos 1920 Sevr Anlaşması’nın stratejik siyasi ana fikri şudur; 
‘Doğu Anadolu’da kurulacak bir Ermenistan-Kürdistan gibi tampon devletlerle Anadolu’daki Türk varlığının Asya’dan fiziken koparılması; 
Batı ve Güney Anadolu’nun Yunan, İtalyan ve Fransız hakimiyetine bırakılmasıyla Anadolu’daki Türk varlığının üç cepheden kuşatılması; 
Ankara dolaylarına sıkıştırılmış ve kuşatılmış olan Türk Milleti’nin Sevr sonrası yapılacak ileri bir harekatla tarihten silinerek Anadolu’nun ele geçirilmesi…’
 
'SEVR TÜRK MİLLETİNE BÜYÜK SUİKAST'
Bu siyasi stratejiye derinden bakılırsa eğer, günümüzde Barzani ve PKK terör örgütünün siyasi talepleriyle PKK-ASALA ittifakının ardında yatan gizli niyetler görülebilir. Bu stratejik yönüyle Sevr Antlaşması, 1071 Malazgirt Savaşı’nın bir rövanşı olarak da düşünebilir.
Sevr’de açılan bu Ermenistan-Kürdistan Dosyası ‘Büyük Suikast’ olarak Türkiye’nin karşısından hiç çekilmeyecektir…
 
24 Temmuz 1923’te Sevr İşgal Antlaşması yırtıldı ve yerine Lozan Antlaşması imzalanarak Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. 
Gazi Mustafa Kemal Paşa Lozan için şöyle diyor: 
'SEVR ANADOLU'YU İŞGAL PLANI'
‘10 Ağustos 1920 tarihli Sevr’de alınan karar şuydu:  Fırat’ın doğusunda ve Ermenistan, Irak, Suriye arasında kalan bölge için İtilaf Devletleri temsilcilerinden kurulacak bir komisyon özerk bir yönetim şekli hazırlayacaktı. 
Antlaşmanın imzalanmasından bir yıl sonra bu bölgenin Kürt halkı Birleşmiş Milletler Cemiyeti Meclisi’ne başvurarak Kürtler’in çoğunluğunun Türkiye’den ayrı bağımsız bir devlet kurmak istediklerini ispat ederse ve Meclis de bunu kabul ederse, Türkiye bu bölgedeki her türlü haklarından vazgeçecekti. 
24 Temmuz 1923 tarihli Lozan’da, Ermenistan gündeme getirilmediği gibi, Kürdistan dosyası söz konusu dahi ettirilmemiştir’[2]. 
Yine bu noktada, Sevr ile Lozan’ı hiç karşılaştırmaksızın Mustafa Kemal Atatürk’ün Lozan hakkındaki düşüncelerini dikkatle okuyalım:
'LOZAN BENZERİ OLMAYAN BÜYÜK BİR SİYASİ ZAFER'
Saygıdeğer efendiler, Lozan Barış Antlaşması’ndaki hükümleri öteki barış teklifleriyle daha fazla karşılaştırmanın yersi olduğu düşüncesindeyim. Bu antlaşma, Türk Milleti’ne karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış Büyük Suikast’ın sonuçsuz kaldığını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş siyasi bir zaferdir’[3].
BUGÜN TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR
Ne yazık ki Türkiye yine bu Büyük Suikast’la yeniden karşı karşıya...
Ve bugüne baktığımızda gördüğümüz büyük kıskaçtır; bir yanda çözüm denilen siyasi projeyi işleterek PKK üzerinden Hoybun gibi bir ittifakla tampon yönetim kurmak, diğer yanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yönetimini ele geçirmek ki bu halde zaten tampon yönetime de ihtiyaç kalmayacaktır.
 
Bin yılı aşkın bir süredir Anadolu’yu silah gücüyle elimizden alamayanlar kılık değiştirmiş, elinde para dolu çantalar, elinde Kuran’ı Kerim, ağzında besmele olan bir siyasetle karşımıza çıkmışlardır.
Burada mesele tehlikeyi görebilmektir. 
Tehlikeyi gören Türk Milleti sağduyusunun gücüyle bu Büyük Suikast’ı tıpkı Lozan’da sonuçsuz bıraktığı gibi bertaraf etmesini bilecektir.
 
Erdal Sarızeybek

[1]  Sinan Meydan, ‘Cumhuriyet Tarihi Yalanları’, s. 411, İnkılap Kitabevi, 2010.
[2]  Mustafa Kemal Atatürk, ‘Nutuk’, s. 510, Haz. Prof. Dr. Zeynep Korkmaz, Atatürk Araştırma Merkezi, 2000.
[3]  Atatürk, Nutuk, s. 518, Haz. Prof. Dr. Zeynep Korkmaz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ