5294 görüntülenme 11 Aralık 2019
TV5'te yayınlanan 'Buluşma Noktası' isimli programa konuk olan Burhan Kuzu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görev süresine dair açıklamalarda bulundu.

Mehmet Ali Kayacı'nın sorularını cevaplandıran Burhan Kuzu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görev süresinin ne zaman biteceğine dair de değerlendirmede bulundu. Anayasa Profesörü Burhan Kuzu'nun konuya ilişkin sözleri şu şekilde:

‘’ERDOĞAN’IN BİR DÖNEMİ KALDI’

“Evet bir dönem kaldı. (Kendisinin fesh edip seçime götürmesi ya da meclisin seçime götürmesi dahil mi?) Yok, o ayrı. Zaten bir dönemi seçtik. Birinci dönemi yapıyor şimdi. Anayasa diyor ki 'Eğer ikinci döneminde, 2023 döneminde, o dönemin herhangi bir yerinde TBMM yeni bir seçim kararı alırsa Cumhurbaşkanı'na üçüncü bir hak doğar' diyor. Burada nedir maksat? TBMM'ye diyor ki 'Daha yeni geldi bu adam. Nasılsa gidiyor diye, seçime götüreyim, elinden alayım, deneyeyim şansımı deme.' gibi.”

‘MECLİS KARAR ALIRSA BİR HAKKI DAHA DOĞAR’

(2023'te olsa da aynı şey geçerli mi?) Tabi, 2023'ten itibaren olan herhangi bir süreçte, böyle bir karar alınırsa, o zaman bir hakkı daha doğuyor. 

(Niye 2023'ten itibaren?) Beş yıl o zaman doluyor ya, o nedenle. (Beş yıl dolmadan önce böyle bir şey yapılırsa...) Yok bunda öyle bir şey yok. Anayasa öyle yazmış. Bunda yok. O ikinci dönem olmuş olur. Diyelim ki bir sene sonra iki sene sonra seçim oldu. İkinci dönemi olmuş oluyor, biri gitti olur. Yeni dönem başlar, o süreçte eğer meclis böyle bir karar alırsa o zaman bir hakkı daha doğar.”

‘5+5, BİR DÖNEMİ KALDI’

“Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne baktığımız zaman sistemi tamamen değiştirmiş, yeni bir modele geçmişiz. Bu modele göre bakmak lazım. 5 artı 5. Yeni bir model. Nitekim 'Eski Cumhurbaşkanları yeni modele aday olamaz' diye 2007'de dediğimiz şeyi Anayasa Mahkemesi iptal etti. Dolayısıyla da şu anki dönemde Cumhurbaşkanımızın, eski Cumhurbaşkanları da dahil buna aday olabilecek şekilde. Beş yıllığına seçildi, bir beş yıl hakkı daha var, elimizdeki bilgilere göre.”

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ