AKP'li Burhan Kuzu doğalgaza gelen fahiş zamlar için iktidara gelen tepkilere ilginç bir yorumda bulundu. Kuzu, zammı yapanın hükümet değil BOTAŞ olduğunu savundu. Yaptığı açıklamalarla gündemden düşmeyen AKP'li Burhan Kuzu'dan ilginç bir yorum daha geldi.

KUZU: ‘ZAMMI HÜKÜMET YAPMADI Kİ…’

Art arda yapılan akaryakıt, elektrik ve son olarak doğalgaz fiyatlarına yapılan zamlar vatandaşın belini iyice bükerken tepkileri de beraberinde getirdi. Doğalgaza bir ayda yapılan ikinci zamla birlikte toplamda yüzde 30 fiyat artışı yaşanırken, AKP'li Burhan Kuzu iktidarı savundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı BOTAŞ'ın hükümete ilgisi olmadığını iddia eden Kuzu, "Türkiye,iç ve dış tehditlerin yanı sıra ekonomik tehditlerle de karşı karşıya. Doğalgaz zammını yapan hükümet değil, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi yani BOTAŞ’tır" ifadelerini kullandı.

‘BOTAŞ BAKANLIĞA BAĞLI’


Halbuki BOTAŞ, Bakanlar Kurulu'nun 8 Şubat 1995 tarih ve 96/6526 sayılı kararıyla 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye tabi karlılık ve verimlilik ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren bir Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olarak yapılandırılmıştı. BOTAŞ'ın Bakanlığa bağlı olduğu söz konusu şirketin resmi sayfasında ve ilgili bakanlığın internet sitesinde de yer alıyor.

‘MİLLETLE DALGA GEÇİYORSUNUZ ‘

Buna karşın, Burhan Kuzu'nun, AKP iktidarını savunmak için BOTAŞ'ın hükümete bağlı olmadığını savunması ise tepkilere neden oldu.Kuzu'ya tepki gösteren isimlerden Sinan Oğan, "Kıymetli hocam BOTAŞ’ın İngiliz veya Amerikan Petrol şirketlerinin değil, hükumetin emrinde bir kuruluş olduğunu siz dahil herke bilir! Bu twitinizle ya milletle dalga geçiyorsunuz veya “Demans” gibi ciddi sağlık sorunu yaşıyorsunuz. Lütfen Hekime gözükün!" dedi .

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ