Genel
20 Ekim 2018 ( 1239 görüntülenme )

KULAK ÇINLAMASI NEDEN OLUR?

Dünya nüfusunun üçte birinin kulak çınlaması şikayeti olduğunu biliyor muydunuz?

CİDDİ BİR VAKA OLABİLİR

Bazen dikkat dağınıklığına yol açarak, bazen uykuya dalmayı imkânsız hale getirerek günlük hayatı olumsuz etkileyen kulak çınlaması sorunu, artık geliştirilen yeni yöntemlerle kolayca tedavi ediliyor. Halk arasında kulak çınlaması olarak da adlandırılan “tinnitus” rahatsızlığı önemsiz görünse de zaman zaman çok ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Gün içinde zaman zaman görülen kulak çınlamasının önemli olmazken, 24 saat boyunca devam eden ve kronik hale gelen kulak çınlamasının sorun olabileceğini belirten İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Devranoğlu, erken tanı ve doğru tedavi ile önemli hastalıkların eşiğinden dönmenin mümkün olduğunu söylüyor.

15 MİLYON KİŞİ MUZDARİP

Kulak çınlaması şikayetinin görülme sıklığının yüksek olduğunu dile getiren Prof. Dr. Devranoğlu; "Türkiye’de 15 milyon insan tinnitus hastası var. Dünya nüfusunun ise üçte biri kulak çınlaması şikayetiyle doktora müracaat ediyor, yaklaşık 2-2.5 milyar insanın kiminde az, kiminde dayanılmaz bir çınlama görülüyor" diyor.

KULAK ÇINLAMASI: TİNNİTUS

Tinnitus'un gerçekte dışarıdan gelen bir sesli uyaran olmadan hastanın ses algılaması olarak tanımlandığını, bu sesin değişik tonlarda ve özelliklerde olabildiğini ifade eden Devranoğlu, hastaların bu sesleri kimi zaman bir çınlama sesi gibi duyarken, kimi zaman uğultu, rüzgar sesi veya bir makinenin çalışma sesi gibi tarif edebildiğini anlatarak, bunların hepsinin "tinnitus" olarak kabul edilmesi gerektiğini dile getiriyor.

TİNNİTUS TERAPİSİYLE YÜZDE 75’LİK BAŞARI

Prof. Dr. Devranoğlu, yakın zamana kadar tam çare bulunamaz ve hastalara bununla yaşaması önerilirken, artık yeni tedavi metodu olan “Tinnitus Tedavi Sistemi” ile kulak çınlaması 2 ayda tedavi edilebiliyor. Çeşitli testlerle sorunun nereden kaynaklandığı belirlenip, tanının konulmasının ardından, kulağa lazerle biyo-uyarıcı etki oluşturularak yapılan "tinnitus tedavi sistemi" terapisiyle tedavi imkanı bulunabildiğini dile getirdi.

TEDAVİDE YENİ YÖNTEMLER

Devranoğlu, dünyanın 45 fazla ülkesinde kullanılan bu yöntemle son bir yıl içinde, 2500 hastanın, 1700 kişisinde iyileşmeye ulaşıldığını belirtiyor. Sorunun çözümünde yüzde 75’lik başarı sağlandığını dile getiren Prof. Dr. Devranoğlu, bu yöntemle soruna zemin hazırlayan karmaşık süreçleri, vücudun doğal yolla kontrol altına alması sağlandığını ifade ediyor.

Tedavi, çınlamanın şiddetine göre 12 seanslık lazer ve elektromanyetik dalgalardan oluşuyor ve yaklaşık 2.5 ay sürüyor. Tedavi ile hem hasar onarılıyor, hem de hücre yenilenmesi sağlanıyor. “Tinnitus Lazer Kalemi” ile “tinnitus” hastaları, her gün 20 dakika, 90 gün boyunca kendi kendilerine tedavi uygulayabiliyorlar. Tedavi ile birlikte hastalar için hazırlanmış özel diyete uyulması şart koşuluyor.

ÇINLAMAYI AZALTMAK İÇİN BASİT TEDBİRLER ALINMASI YETERLİ

Kulak çınlamasının 14-85 yaş arasındaki herkeste karşılaşılabildiğini belirten Prof. Dr. Devranoğlu, kadınlarda görülme sıklığının erkeklere oranla daha yüksek olduğunun altını çiziyor. Islak saçla dışarı çıkılmasının hava akımıyla birlikte kulakta bir kireç tabakasının oluşmasına yol açtığını söyleyen Prof. Dr. Devranoğlu;

‘SAKIZ ÇİĞNEYİN’

"Menopoz dönemi de kadınlarda çınlama sorunu meydana getirebiliyor. Sakız çiğnemek, kasları çalıştırdığı ve çok iyi bir fizik tedavi yöntemi olduğu için herkese günde en az 1 saat sakız çiğnemesi öneriliyor" diyor.

Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan kaçınılması, kan basıncının sürekli kontrol ettirilmesi, tuzlu yiyeceklerden uzak durulması isteniyor. Ayrıca, sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, gazlı içecek ve sigara tüketiminden uzak durulması, günlük egzersizlerle kan akımının düzene sokulması, gün içinde yeterince dinlenilmesi ve çok yorulmaktan sakınılması tavsiye ediliyor.

Kaynak: Prof. Dr. İrfan Devranoğlu/ Hürriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ