10527 görüntülenme 24 Ocak 2022
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Habertürk TV'de yayınlanan Açık ve Net programına konuk oldu. Kübra Par'ın sorularını yanıtlayan Bakan Dönmez, İran'ın Türkiye'ye gaz akışını kesmesiyle ilgili merak edilenleri anlattı.

‘İRAN'A BORCUMUZ VAR MI’
Kübra Par, "BOTAŞ'ın borcu var, Türkiye İran'a borcunu ödemediği için İran bu kesintiyi yapıyor iddiası da dile geldi. Bu iddialar doğru mudur?" diye sordu. İddiaların doğru olmadığını belirten Bakan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

‘BORÇ YOK AMA BU KESİNTİ NİYE RESMİ OLARAK DOĞRULATAMADIK’
"Kesinlikle doğru değil. İran'a herhangi bir borcumuz söz konusu değil. Zaten karşı taraftan da böyle bir açıklama yapılmış değil. Diğer konuya gelirse, İran'daki iç talebin arttığı ve bundan dolayı böyle bir kesinti olduğuna dair. Bu duyumları biz de aldık ama resmi olarak bunu doğrulatma imkanımız yok. “

‘İRAN’IN DA İÇ TÜKETİMİ VAR’
“Biraz önce dediğim gibi İran da yoğun kış şartları içerisinde şu an ve kendi iç tüketimlerini bir şekilde planlamaları gerekiyor. Onları da belli bir yere kadar anlayışla karşılıyoruz ama sözleşmemizde yazan şartların yani basınç değeri ve sevkiyat miktarına ilişkin olarak da karşı tarafın yani tedarikçinin de bir takım yükümlülükleri var"

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ