Genel
13 Ağustos 2017 ( 860 görüntülenme )

KRİZDE SON NOKTA!.. ABD'DEN ÇOK KRİTİK ZİYARET!..

Dunford Güney Kore’de

Amerika Genelkurmay Başkanı Joe Dunford Washington’la Pyongyang arasında karşılıklı tehditlerin yapıldığı bir dönemde görüşmelerde bulunmak için Kore Yarımadası’nda.

"ASKERİ SEÇENEK MASADA"


Güney Kore yolunda gazetecilere konuşan Dunford, askerin önceliğinin Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan arındırmak için yönetimin diplomatik çabalarıyla, ekonomik çabasını desteklemek, bu çabanın başarısız olması ihtimaline karşı da askeri seçeneklere hazırlıklı olmak olduğunu kaydetti.

Dunford bölgeye ziyaretinin amacının müttefikler Güney Kore ve Japonya’ya güven vermek, Çin’le de yanlış anlamaları önlemek için askeri işbirliği kurmak olduğunu söyledi.

"UYGULANABİLİR ASKERİ SEÇENEKLER VAR"

“Bu durumdan savaş olmadan çıkmaya bakıyoruz” diyen Dunford, bununla birlikte kendisinin de Pyongyang’ın Amerika’yı ve bölgedeki müttefiklerini nükleer silahlarla tehdit ettiği bir dünyanın kabul edilemez olduğunu söylediğini hatırlattı.

Dunford, "askeri lider olarak başkanın diplomatik ve ekonomik çabalar başarısız olduğunda uygulanabilir askeri seçeneklere sahip olduğunu bilmesini sağlamalıyım" dedi.

Dunford, Güney Kore’de Devlet Başkanı ve Genelkurmay Başkanı ile görüşecek, ardından Çin ve Japonya’ya gidecek.

Bu arada Amerik ve Güney Kore Çarşamba günü yeni bir askeri tatbikata başlıyor. Kuzey Kore bu tatbikatları protesto ediyor. Dunford’a Çin ziyareti sırasında kendisine tatbikatları durdurun çağrısı yapılması bekleniyor.

Geçen hafta Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki oturumda Pyongyang’a yönelik yaptırımlara destek vermişti. Yeni yaptırımların Kuzey Kore’ye 1 Milyar dolara mal olması bekleniyor.

Güvenlik Konseyi kararının ardından Kuzey Kore Amerikan toprağı olan Guam adası yakınlarına füze fırlatmayı planladığını açıklamış, Başkan Donald Trump da Pyongyang’ın tehditlerinin ateşle karşılık bulacağını belirtmişti.

Kaynak: Amerika'nınsesi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ