Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2383 görüntülenme )

Kışın Hasta Olmamak İçin...

Havalar soğudu hasta olmayın...
 Havaların böyle çok sık değiştiği aralık ayına geçildiği dönemlerde odanızın camını kapatmayı, soğuk hissettiğiniz an çorap giymeyi ve hapşuran bir arkadaşınızı gördüğünüz de kaçmayı unutmayın. Çünkü bu dönem tam da salgın dönemidir aslında.

Aslında hastalığın en çok kapıldığı saatler gece saatleri  olduğu için özellikle sobalı evde yaşıyorsanız oda sıcaklığı  gecenin ilerleyen saatlerinde düşeceği için biraz daha yorganına  dikkat edebilirsiniz  ancak doğal gazlı evlerde ısı daha dengeli olacağı için hasta olma riskiniz daha az. Yine de şifayı kapmamak için sabah uyandığınızda ya da uyurken odadaki ısı değişimine dikkat etmeyi ve uyanır uyanmaz üzerinize bir hırka almayı unutmayın. Özellikle de İstanbul’da, hava bir açık bir kapalı...

Özellikle mevsim geçişlerinde hasta olmamak için grip aşısı yaptırmanız da da fayda olabilir. Özellikle astım gibi kronik bir hastalığınız varsa bu geçiş dönemi sizin için daha da riskli olduğundan doktor kontrollerini ve ilaçlarınızı aksatmamayı unutmayınız.Bu mevsimlerde kahve yada siyah çay yerine ıhlamur, limonlu çay, bitki çayı yada soda içmeyi unutmayın. Evet biz çayı seven bir toplumuz biliyoruz ancak her sabah yarım limonlu bitki çayının da metabolizmayı mikroplardan temizlediğini biliyor muydunuz?

Çok gerekmedikçe antibiyotik almamanız gerektiğini unutmayın! Neden mi çünkü antibiyotikler hem cildin yüzeyindeki hem de bağırsaklardaki yararlı bakterileri yok ederler ve zamanla vücut kendi savunmasını tek başına yapamaz olur. Yaşlanınca da ilaçların sizin için işe yaramasını istiyorsanız gerekmedikçe ilaç kullanmamanız gerektiğini unutmayın!

Hayatınızdaki en önemli sağlıklı kalma kurallarından biri de unutmayın ki günde en az 4 -6 bardak su içmek. Kış ya da yaz fark etmeksizin vücuttaki sağlıklı döngünün sağlanabilmesi için su içmek grip gibi hastalıklar dahil korunmak için çok önemli unutmayın.Genellikle virüsler el, ağız ve burun yoluyla bulaştığı için elinizi yüzünüze çok dokundurmayın çünkü araştırmalara göre bir yetişkin ortalama en az 15 kez eliyle yüzüne dokunuyor. Tabi bu durumda salgın olan bir yerde korunmak için dezenfektan kullanmayı unutmayın.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için zencefil, ginseng, mantar, arı sütü, A, C, D, E vitaminlerini kullanmayı unutmayın özellikle de üzerinde bir kırgınlık olduğunu hissediyorsanız. Alkol vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığı için alkolden uzak durmayı unutmayın.C vitamini kullanımı grip vb. soğuk algınlıklarını engeller ancak aç karnını alınan Cvitamini vücuttan hızlı atılır ve çok işe yaramaz. Ayrıca C vitaminini içeren pişmemiş sebzeleri tercih etmeyi de unutmanyı.

Bilimsel olarak olumlu düşünüldüğünde vücudun bağışıklık sisteminin daha iyi çalıştığı ispatlanmıştır. Grip için dahi olsa ki grip kronik hastalığı olan insanlar da tehlikeli boyutlara varabiliyor, sinirlememeyi ve stresten uzak kalmayı unutmayın. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ