2856 görüntülenme09 Eylül 2020
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Gönen’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümü törenlerinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anmamasına sert tepki gösterdi. Akın, "Konuşmalarımızda, mesajlarımızda Ulu Önder Atatürk’ü anmayan, adını söylemeye cesaret edemeyenlere yazıklar olsun" dedi.

SARIZEYBEK: ‘HEPSİ ATATÜRK SAYESİNDE’
Öte yanda emekli albay Erdal Sarızeybek bir video yayımladı ve ‘Bugün Cumhurbaşkanı dahi o makamda oturuyorsa eğer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve evlatlarını catan için sev seve şehadete gönderen Türk Milleti'nin sayesindedir' dedi.

‘TÜM MAKAMLAR ATATÜRK’E BORÇLU’
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı devrimler ve vatanın ve milletinin bağımsızlığı için için verdiği mücadelelerle Türk Milletinin yüreğinde eşsiz bir yere sahip olduğunu vurgulayan Sarızeybek, bugünkü yöneticilerin bulundukları makamları da Atatürk ve silah arkadaşları tarafından verilen bu mücadeleye borçlu olduğunu hatırlattı. Erdal Sarızeybek Atatürk, milli mücadele ve Cumhuriyet için şunları söyledi:

TEKALİFİ MİLLİYE 10 LİRALIK BAĞIŞ DEĞİL, BİR ULUSUN KURTULUŞUDUR
5Ağustos 1921’de Mustafa Kemal, Meclis tarafından onaylanan bir yasa ile Başkomutan olarak görevlendirildi. 7 Ağustos 1921’de ‘Tekalifi Milliye’ –ulusal yükümlülükler- emirleri yayınladı. Bu emirlerle, Türk Askeri’nin ihtiyacı olarak her aileden bir çift çorap, bir çift çamaşır ve bir çift çarık isteniyordu. Türk Ordusu’nun büyük savaş hazırlıklarından biri de buydu…

MEHMETÇİK YUNAN’I KOVALIYOR

Afyon-İzmir arası yaklaşık 400 kilometredir. Bir komando askerinin saatte dört kilometre yürüdüğü varsayılırsa, bir günde alacağı mesafe kırk kilometre olur. On gün durmaksızın yürümesi halinde ulaşacağı mesafe 400 kilometredir. Bu da demektir ki, milletinden ödünç aldığı bir çift çarıkla Yunan’la savaşan Mehmetçik, hiç durmaksızın on gün boyunca düşmanı kovalamış ve İzmir’e ulaşmıştır."

BU VATAN KOLAY KAZANILMADI
4 Şubat 1923 - 23 Nisan 1923 tarihleri arası Lozan Barış Konferansının bir kesilme dönemi yaşandı.
23 Nisan’da, konferansın ikinci dönemi tüm heyetlerin Lozan’a ulaşmasından sonra yeniden başlatıldı.
24 Temmuz 1923’te, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapusu olarak görülen Lozan Antlaşması, imzalandı.
29 Ekim 1923’te, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruldu…

AKŞENER'DEN KUTLAMA
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.Akşener, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:"9 Eylül'de Hasan Tahsin’le başlayıp, Mustafa Kemal'in önderliğinde bir destana dönüşen o kutlu mücadelenin başlangıç yeri olan, Güzel İzmir’imizin kurtuluş günü kutlu olsun! Millî mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyorum..."

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ