Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Hamza Yerlikaya, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre Vakıfbank Yönetim Kurulu üyesi oldu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevinin yanı sıra, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcılığı yapan, spor bölümü mezunu Yerlikaya'nın yaklaşık 12 bin 500 TL maaşla bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak Vakıfbank'ta görev yapacak olması siyasetçilerin tepkisini çekti.

VAKIFBANK’TA KİMLER VAR
Öte yandan Hamza Yerlikaya ile birlikte Vakıfbank Yönetim Kurulu’nda yer alan AKP’li ve Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen isimler, sosyal medyada tartışma konusu oldu. Vakıfbank’ın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, yönetim kurulunda şu isimler yer alıyor:

ERDOĞAN’A YAKIN İSİMLER YÖNETİM KURULUNDA
Abdülkadir AKSU: AKP’nin ilk kurucularından biri. AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttükten sonra 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde İstanbul 3. Bölgeden AKP milletvekili seçildi. Abdullah Gül Başbakanlığında kurulan 58. Hükümet ile Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlığında kurulan 59. Hükümet dönemlerinde İçişleri Bakanlığı görevinde, 2009-2012 yılları arasında da AKP Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Aksu, Mayıs 2019’da yapılan VakıfBank 65. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda Yönetim Kurulu Üyeliği'ne ve aynı gün yapılan VakıfBank Yönetim Kurulu Toplantısı'nda Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi.

Cemil Ragıp ERTEM:
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekonomi Başdanışmanı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi. 13 Ağustos 2018 tarihinden VakıfBank Yönetim Kurulu Üyesidir. 12 Haziran 2020 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu Toplantısında Başkan Vekili seçilmiştir.

Hamza YERLİKAYA:
Hamza Yerlikaya, Vakıfbank’a bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak atandı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'ndan yapılan açıklamaya göre, Vakıfbank’ta kamu görevi bulunan yönetim kurulu üyeleri aylık 12 bin 530 TL maaş alıyor. Yerlikaya aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevini de yürütüyor.

Adnan ERTEM:
2007-2010 yılları arasında T.C. Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Ertem, 2010 – 2019 tarihleri arasında Vakıflar Genel Müdürü olarak görev yaptı. Aralık 2019 tarihi itibarıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığına atandı. 27 Ekim 2010 tarihinden itibaren VakıfBank Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürüyor.

Dilek YÜKSEL:
TBMM'de 23 ve 24. dönemlerde AKP Tokat Milletvekili olarak görev yaptı. 23. Dönem'de KİT Komisyonu'nda; 24. Dönemde Milli Savunma Komisyonu ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nda görev aldı. 24. Dönemde TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyelik görevini yürüttü. Mart 2016 tarihinden itibaren VakıfBank Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüten Dilek Yüksel, aynı zamanda Denetim Komitesi Üyesi, Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi, ve Kredi Komitesi Yedek Üyesidir.

Sadık YAKUT:
AKP Kurucu Üyesi olan Yakut, 1999-2015 yılları arasında 21, 22 ve 23. Dönemde Kayseri Milletvekilliği yapmıştır. 22, 23 ve 24 Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekilliği görevini yürütmüştür. Mayıs 2019 tarihinde yapılan VakıfBank 65. Olağan Genel Kurulu Toplantısı'nda Yönetim Kurulu Üyesi seçilen Sadık Yakut, aynı zamanda VakıfBank Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesidir.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ