Genel
07 Haziran 2017 ( 16282 görüntülenme )

Potasyum Eksikliği Bakın Nelere Yol Açıyor!

Sağlıklı bir hayat için vücudun potasyuma ihtiyacı vardır.

Özellikle de kalp kaslarını oluşturan hücreler potasyuma ihtiyaç duyar.

Vücuttaki potasyumların %98'i hücrelerde yer alır.

Potasyum eksikliği sonucunda sinir, kas ve kalpte aksaklıklar meydana gelir.

İşte potasyum eksikliğinde meydana gelenler...

1. Kabızlık - Potasyum eksikliğinde midede şişlik meydana gelir. Bu nedenle de yenilen her besine dikkat edilmesi gerekir.

2. Kasların zayıflaması - Araştırma yapan bir dergi kas ağrısı, kaslarda zayıflık ve krampın asıl sebebinin potasyum eksikliği olduğunu açıkladı.

3. Kalp çarpıntısı - Kalp çarpıntısı ve kalp ritm bozukluğu potasyum eksikliğinin bir sonucudur. Vücudun potasyum dengesi bozulduğunda kalp kan pompalayabilmek için aşırı çaba sarfeder ve bu sebepten de kalp çarpıntısı oluşur.

4. Yorgunluk - Yeterli uykuya rağmen hissedilen yorgunluk vücutta yeterince potasyum yok demektir. Potasyum seviyesi düştüğünde hem fiziksel hem de mental güç düşer.

5. Uyuşukluk ve karıncalanma - Sinir sisteminin de düzgün işlemesi için potasyuma ihtiyacı vardır. Uyuşukluğun ve karıncalanmanın da nedeni potasyum eksikliği olabilir.

6. Yüksek tansiyon - Potasyum damarların ölçülü şekilde genişlemesini sağlar. Eksikliği halinde de damarlar genişleyemez ve tansiyon çıkar. Çoğu insan da tansiyonunun çıktığını fark etmez. Bunun da en iyi belirtisi baş ağrısıdır.

Potasyum içeren yiyecekler: Muz, süt ürünleri (özellikle yoğurt ve süt), kök sebzeler ve kuru yemişler, balık, mantar, avokado, fasulye.

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ