Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2416 görüntülenme )

Kemal SUNALI Rahmetle Anıyoruz

İYİ Kİ DOĞDUN GÜLEN ADAM
Her yıl olduğu gibi bu sene de Yeşilçam’ın usta komedyeni Kemal Sunal’ın doğum gününün 11 Kasım değil, 10 Kasım olduğu iddiası sosyal medyayı karıştırdı.

Sunal’ın "Aslen 10 Kasım doğumluyum. Ama Atatürk'ün vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem. 11 Kasım doğum günümdür" dediği iddia edilmeye devam ediyor.Oğlu Ali Sunal geçtiğimiz yıl, “Ben böyle bir şeyi konuşmak bile istemiyorum” sözleriyle ortaya atılan haberi yalanlamıştı.

Yakın arkadaşı, duayen gazeteci Uğur Dündar ise, “Bunca yıllık arkadaşıyım, ilk defa böyle bir şey duydum” diyerek şaşkınlığını dile getirmişti.

Tüm yalanlamalara rağmen her yıl aynı iddia tekrar tekrar gündeme geliyor.

İYİ Kİ DOĞDUN GÜLEN ADAM

Gülen yüzü ile milyonları kendine hayran bırakan usta komedyen Kemal Sunal'ın doğum günü bugün... 

Türkiye'de komedi alanında doldurulamayan bir boşluk bırakarak henüz 55 yaşındayken hayata veda eden sanatçıyı özlemle ve saygıyla anıyoruz. Onsuz, mizah eksik kaldı. 

Bir film çekimi öncesi hayatını kaybeden Sunal eğer ölmeseydi, kim bilir bu kadar yıl içinde daha ne güzel filmlere imza atacaktı.

1944 yılında İstanbul’da doğan Kemal Sunal Lise öğrenimini Vefa Lisesi’nde tamamladı.

Sanat yaşamı ‘Zoraki Takip’ adlı tiyatro oyunuyla başlayan Sunal, 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra ‘Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda görev aldı.
Belkıs Balkır elimden tuttu...

Sunal , Sanat yaşamınının başlayış öyküsünü ‘Lise son sınıftayken felsefe öğretmenim Belkıs Balkır, elimden tuttuğu gibi beni Müşfik Kenter' e teslim etti.’ sözleriyle anlatmıştı.
1973'de Hababam Sınıfı...

1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği ‘Hababam Sınıfı’ serisi ile sinemaya transfer oldu ve kalabalık kadrolu sinema filmlerinde rol almaya başladı.

7'den 70'e herkesin sevgilisi...

Türk sinemasında başta ''İnek Şaban'' tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok karakterle sevenlerinin gönlüne taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı.

Ticari başarısı da var...

Türk Sineması’nın en büyük komedyenlerinden biri olan sanatçı çevirdiği filmler sayesinde ticari açıdan da büyük başarı elde etti.

En başarılı erkek oyuncu

1977'de Antalya Film Festivali'nde ''En başarılı erkek oyuncu'' ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ile Türk sinemasına yeni bir soluk getirdi.

Ve evlilik...

Kemal Sunal 1974 yılında Gül Sunal ile hayatını birleştirdi.Her zaman güleryüz...

Eşi ile gözlerden uzak mutlu bir evlilik yaşayan Kemal Sunal seviyeli özel hayatıyla da Türk Halkının beğenisini topluyordu.İki çocuk...
Kemal Sunal’ın , Ali ve Ezo isimlerinde iki çocuğu oldu.


Oyun saati...

Ev dışında vakit geçirmeyi çok fazla sevmeyen Sunal, vakit bulduğu her an kendini oğlu Alî'nin yanında buluyordu.Kesintisiz yayın dönemi...
Büyük ustanın çektiği filmler 1990 yılından itibaren sayısı gittikçe artan televizyon kanallarında kesintisiz yayınlanmaya başlandı. Ama o bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.12 Eylül döneminde yarım bıraktığı üniversiteyi tamamlayıp gençlere örnek olmayı kafasına koyan Sunal, 1995 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi.En büyük hayali...

Sanatçının en büyük hayali kızı Ezo’nun mezuniyetini görebilmekti. Ve bu hayal gerçekleşti.Ezo'nun üniversiteden mezun olduğu gün en mutlu günüydü.

Balalayka ile setlere geri dönüş...

Kemal Sunal 2000 yılında Ali Özgentürk’ün yapımcılığını üstlendiği Balalayka filminde rol alacaktı.

Yolculuk vakti...

Usta sanatçı 3 temmuz günü aralarında oğlu Ali Sunal, Ali Özgentürk ve Cem Davran'ın da bulunduğu ekiple birlikte Atatürk Havalimanı'na geldi.

Canım hiç istemiyor

İç Hatlar Terminali'nde bilet ve bagaj işlemlerini yaptıran Kemal Sunal, uçağa binmeden önce bilet işlemlerini yapan yer hosteslerine "Canım, hiç gitmek istemiyor. Ama film çekimi var, gitmek zorundayım" dedi

07.33'te motor çalıştı...

Tarifeye göre İstanbul'dan saat 07.05'te kalkması gereken Kaptan Pilot Murat Yüksel ve 2'nci Pilot Altay Meral yönetimindeki uçak, 07.32'de kapı kapattı ve 07.33'te motor çalıştırdı.Biz karışık oturuyoruz
Uçakta, biniş kartına göre yeri 1- D olarak gözüken Sunal, 4- D'ye oturdu. Sunal, bilet kontrolü yapan görevlilere "Fark etmez. Biz grubuz. Karışık oturuyoruz" dedi.Sunal, fenalaştı...

Bu arada, gazete okumaya başlayan Kemal Sunal'ın başı sağ yana düştü.Kaptan Pilota haber verildi...
Sanatçının bayıldığını sanan Kabin Amiri Dilek Demirel, durumu Kaptan Pilot'a haber verdi.Uçakta doktor var mı?

Bunun üzerine, "Uçakta doktor var mı?" diye anons yapıldı. Diğer yandan kaptan pilot da kuleye "Hasta var. Geri dönüyorum" dedi ve acil durum frekansından ambulans istedi.Türk Sineması'ndan bir yıldız daha kaydı...

Uçaktan hiç hoşlanmayan ve uzun yıllar boyu binmeyen Kemal Sunal, Balalayka filminin çekimleri için arkadaşlarıyla birlikte Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta kalp krizi geçirerek 55 yaşında vefat etti.Cenazesi İnternational Hospital'da...

Uçak 08.43’te tekrar havalanırken Kemal Sunal’ın cenazesi İnternational Hospital’a kaldırıldı.Tüm yurt şokta...
Türk sinemasının en sevilen yıldızlarından Kemal Sunal'ın ani ölümü, tüm yurtta şok yarattı.

En anlamlı söz...

Canlandırdığı karakterlerle, yarattığı tiplerle Türk halkının gönlünde taht kuran Kemal Sunal için en anlamlı sözü Yeşilçam'ın Sultanı Türkan Şoray söyledi: "O içten ve sıcak gülüşün unutulmayacak."


Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ