1400 görüntülenme08 Eylül 2018
İran güçlerinin, Erbil'de faaliyet gösteren İran-Kürdistan Demokrat Partisi'ne ait karargahlara saldırı düzenlediği haberi geldi. AA'ya göre en az 9 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

ÖLÜ VE YARALI DURUMU

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil merkezli Rudaw, Erbil’in Koye (Koysancak) ilçesinde Kürdistan Demokrat Partisi — İran (KDP-İ ya da İKDP) ve Kürdistan Demokrat Partisi (HDK) karargahlarına, İran’ın top atışı düzenlediğini duyurdu. Kampların da bulunduğu karargahlara saldırıdan çok sayıda ölü-yaralı haberi geldi.

Rudaw, KDP-İ ve HDK yetkilileri ile ailelerinin kaldığı karargahta 10 kişinin öldüğünü, 40'tan fazla kişinin yaralandığını kaydetti. KDP-İ Genel Sekreteri Mustafa Mevlüdi ile selefi Halid Azizi de yaralananlar arasında. Rudaw'ın yayımladığı görüntülerde en az bir yaralı çocuk da görüldü.

ANADOLU AJANSI HABERİ VERDİ

Anadolu Ajansı (AA), 'İran güçlerinin, Erbil'de faaliyet gösteren İran-Kürdistan Demokrat Partisi'ne ait bir kampa düzenlediği saldırıda 9 kişinin öldüğünü, 30 kişinin yaralandığını' duyurdu. Ölenlerin KDP-İ'nin askeri kanadından olduğunu kaydeden AA, ''üst düzey yetkililerden Mustafa Mevludi'nin de aralarında bulunduğu 30 kişi yaralandı'' dedi.

SALDIRI DOĞRULANDI

KDP-İ'den yapılan açıklamada söz konusu saldırı doğrulandı, saldırı sonucu ölü ve yaralıların olduğu bilgisi paylaşıldı ancak, sayısı belirtilmedi. KDP-İ'nin açıklamasından 'İran'a ait insansız hava araçlarının bölgede keşif uçuşu yaptıktan sonra söz konusu kampa yoğun bir saldırı düzenlediği' iddiasını aktaran AA, İran tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklamada yapılmadığını belirtti.

İran yönetimine muhalif KDP-İ, 1996'dan beri Erbil'deki kamplarda faaliyet gösteriyor. AA, o tarihten bu yana İran'ın ilk kez bu büyüklükte bir saldırı gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ