5096 görüntülenme 04 Ocak 2022
Özellikle son ayları zamlarla dolu geçen 2021 yılının ardından vatandaşlar biraz da olsa soluk almayı beklerken yeni yıl da zam yağmuruyla başladı. Başta elektrik, doğal gaz ve akaryakıt olmak üzere bir çok kaleme yüksek oranlarda zam geldi. Sözcü muhabiri, İstanbul Şişli’de vatandaşlara, “2021 yılının son günü elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?” diye sordu, verilen yanıtlar şöyle oldu:

‘ALDIĞIM MAAŞ FATURALARA GİTTİ’
Ahmet Çevirme: Yeni yatırdım elektrik ve doğalgaz faturamı, ne yapacağız bilmiyorum. (163.90 TL tutarındaki elektrik; 225.41 TL tutarındaki doğal gaz faturasını göstererek) Allah yardım etsin. Aldığım maaş da 800 lira… Para faturalara gitti; suyu nereden alıp içeceğiz, bakacağız ona da. Hırsızlık yapacağız en son herhalde bu yaştan sonra. Allah yardım etsin. Bu zamsız halleri. Gaz lambası yakmak daha iyi gibi geliyor bu düzende.

‘MİLLET İNİM İNİM İNLİYOR’
Hülya Çam: Bence halka yapılan bir zulüm. Halkını, insanını, memleketini düşünen yok. İnsanlar aç. Benim milletim bunu hak etmiyor. Erken seçim olacak, seçimle gelen seçimle gidecek. Yılın son gecesi böyle bir zam beklemiyorduk. Bu kadar olmaz, günahtır. İnsanda biraz Allah korkusu, vicdan olur. Çok yüksek. Bu nedir ya? Her gün zam, her gün zam… Bu kadar olmaz ki ya, günah. Sarayın masrafı mı çıkıyor, korumaların masrafı mı çıkıyor? Hala (makam arabası) araba alıyorlar ya… Şöyle çıkın da bir etrafınıza bakın, insanları görün. 20 senedir yetti. İstemiyor millet artık, gitsin. Buramıza geldi artık. Millet inim inim inliyor.

SABAH KALKIYORUZ ZAM, AKŞAM YATIYORUZ ZAM
Nafiz Bulut: Sabah kalkıyoruz zam, akşam yatıyoruz zam. Bunu neye bağlıyorlar ben anlamadım. Dolar düştü ama yine her şeye zam geliyor.
Meryem Hanım: Başka ülkeler senede bir kere zam yaparken bizim ülkemizde her gün zam oluyor. İnsanlara hiç acımıyorlar. Gerçekten artık diyecek bir şey bulamıyorum.

‘BU ZAMLAR BİR VURGUN’
Ali Akıncı: Bu zamları tamamen bir vurgun olarak nitelendiriyorum. Ülkenin durumu ortadayken son gün yapılacak şey değil bu. Şaka yapıldığını düşünmek istiyorum… Bu ülkede bu şekilde zamlarla boğuşmaktan önümü göremiyorum. Allah herkese sabır versin. Zam oranları daha da yükselmeye başladı. 2022'ye daha mutlu bir şekilde girmek varken son gece böyle bir şeyle karşılaşmak 2022'ye karşı olan inancımı tamamen yitirmeme sebep oldu.

GİDİŞAT ZAMLARIN DEVAM EDECEĞİNİ GÖSTERİYOR
Sait Kaçer: Zamlara şaşırmıyorum. Bu hükümet olduğu sürece, bu zihniyet olduğu sürece zamlar devam edecek. Zamların daha da çok olacağını düşünüyorum çünkü gidişat öyle görünüyor. Akılla, bilimle alakası olmayan bir hükümetimiz var.”

‘ÇOK KÖTÜ NE OLACAK BİLMİYORUZ’
Bestegül Gündoğan: Çok kötü… Faturaları ödeyemeyeceğiz, soğukta oturacağız. Yine zam, yine zam, ne oluyoruz? Böyle bir zam beklemiyorduk ama beklemediğimizle karşılaştık. Çok zor duruma düştük. Kışın soğukta duracağız. Ne yapacağız? Parayı ödeyemeyeceğiz. Ortadayız, ne olacak bilmiyorum.
Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ