Politika
18 Eylül 2021 ( 2127 görüntülenme )

Kayyum 'İddia Ağır'

Mardin eski valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyumu Mustafa Yaman’ın da aralarında bulunduğu 72 kişi hakkında, 540 milyon değerindeki 36 ayrı ihalede usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla soruşturma açıldı

1 MİLYAR 180 MİLYON TL BORÇ BIRAKTI
İçişleri Bakanlığı tarafından ilk olarak 17 Kasım 2016'da, ardından 19 Ağustos 2019'de kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi, yine yolsuzlukla gündeme geldi. Yolsuzluk iddialarına rağmen uzun süre görevde kalan başında eski Mardin Valisi ve kayyum Mustafa Yaman, 10 Haziran 2020'de görevden alınarak, Mülkiye Müfettişi yapıldı. Görevden alındığında belediyeye 1 milyar 180 milyon TL borç bırakan Yaman'ın yerine ise Mahmut Demirtaş atandı. 


36 İHALEDE USULSÜZLÜK
Eski vali Mustafa Yaman'ın görevden alınmasıyla birlikte belediyede Mülkiye Müfettişleri tarafından yapılan incelemelerde sonucunda soruşturma ve dava açılmıştı.
Devam edilen incelemeler sonucunda eski kayyum hakkında iki ayrı soruşturma açılmasına daha karar verildi. İçişleri Bakanlığı'nın verdiği 2 ayrı soruşturma izni kapsamında, belediyenin kayyum yönetimini döneminde Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) bünyesinde gerçekleştirdiği 36 ayrı ihalede usulsüzlük tespit edildi.

539 MİLYONLUK USULSÜZLÜK YAPILDIĞI İDDİASI
Müfettişlerin tespitlerine göre; kayyum döneminde 539 milyon 738 bin 587 TL değerindeki 36 ayrı ihalede usulsüzlük yapıldığı, yapılmayan işlere ödemeler yapıldığı, alınmayan malzemelerin alınmış gibi gösterildiği, yapılmayan yolların yapılmış gibi gösterildiği, daha önce var olan binaların yeni yapılmış gibi gösterildiği, firmalara fazladan ödemeler yapıldığı tespitlerine yer verildi. Yolsuzlukların bedelini vatandaşın ödediğini belirten Mardin İYİ Parti İl Başkanı Akar, şöyle konuştu:

‘BİR AN ÖNCE SORUŞTURMA TAMAMLANMALI’
* Bir önceki kayyum döneminde defaten dile getirdiğimiz bir konu, duyduğumuz kadarı ile 52 muhtemel suçlu ve yahut suça teşebbüs etmiş orada ki yetkililer hakkında soruşturma izni verilmiş. Biz bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Soruşturmanın bir an evvel nihayete erdirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması lazım. Bu konu Mardin'in gündeminde düşürülmesi lazım, şayet varsa suça bulaşmış olanlar, kamunun malına tenezzül edenler tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlerin bu yaptıklarının yanlarına kar kalmamasını kamuoyu adına Mardin halkı adına talepte bulunuyoruz.

‘BORCU VATANDAŞ ÖDÜYOR’
“ Borç miktarının bir milyar 236 milyon gibi muazzam bir borç yükü Mardin Belediyesi şu an üstlenmiş eğer ki Mardin belediyesinin bu kadar büyük bir borç yükü olmamış olsaydı. Bugün Güneydoğu Anadolu Bölgesinde toplam 9 vilayetin hepsinden daha yüksek bedeli su faturaları vatandaşlarımız ödemekte. Geçmişte yapılan yolsuzlukların bedelini halkımız ödüyor.”

Kaynak. Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ