1593 görüntülenme 21 Ekim 2021
Merkez Bankası(MB), merakla beklenen yeni faiz kararını açıkladı. Şahap Kavcıoğlu, başkanlığında toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 16'ya düşürdü.

SUNUCU ŞAŞKIN ‘OF ÇOK YÜKSEK’
Tüm bunların ardından, dolar ve euro yükselişte. Dolar 9.48'i gördü, Euro ise 11'i geçti. Merkez Bankası'nın kararı Habertürk ekranlarında şaşkınlıkla karşılandı. Sunucu Ebru Baki'nin "Of çok yüksek" demesi sosyal medyanın gündeminde.

TEPKİLER DEVAM EDİYOR

Merkez Bankası politika faizini yüzde 18'den yüzde 16'ya indirdi. Kararın ardından döviz kurlarında rekor artışlar yaşandı, karara siyasiler tepki gösterdi. Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 18'den yüzde 16'ya indirdi. Karara sosyal medyadan çok sayıda vatandaş ve siyasetçi tarafından tepki yağdı. O paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

‘KATLAMALI ZAM’
CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan: “AKP’nin ülkemizde yarattığı büyük enkazı unutturmayacağız. 15 Euro olarak açıklanan Çanakkale Köprüsü’nün geçiş ücreti açılmadan artmaya devam ediyor. Faiz indirimi öncesi 152 TL olan köprünün geçiş ücreti kurdaki dalgalanmanın ardından 165 TL oldu.”

‘EKONOMİST ERDOĞAN’
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın ve iktidar temsilcilerinin döviz kurları ve enflasyona ilişkin yaptığı açıklamaların yer aldığı videoyu da paylaşan Özkan: “Ekonomist(!) Erdoğan’ın iktidarında dolar rekor üstüne rekor kırıyor. Fatura vatandaşa çıkıyor.”

‘ORTADA GÜVEN YOK’
CHP Sözcüsü Faik Öztrak: “Enflasyon artıyor. TL benzerleri içinde en çok değer kaybeden para birimi. Yine benzerler içinde en yüksek CDS bizde. Buna rağmen TCMB ardı ardına faiz indiriyor. Ortada güven veren bir program yok. Bu, talimatla faiz indirildiği izlenimini artırıyor. Döviz kurunu şaha kaldırıyor.”

‘YAPILACAK TEK ŞEY, BU İKTİDARI GÖNDERMEK’

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen: “Dolar 10 Liraya dayandı. Euro ise 11 lira oldu. Ülkenin kurtulması için yapılacak tek şey kaldı; bu iktidarı göndermek…”

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ