1931 görüntülenme04 Temmuz 2020
Gelir İdaresi Başkanlığı, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca sigara ve alkole 6 ayda bir yapılan vergi artışını gerçekleştirdi. Buna göre 6 aylık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 6,89 oldu.

14 LİRALIK SİGARADA 12 LİRALIK VERGİ
Sigara ve alkolün ÖTV'sinde 6 ayda bir yapılan otomatik artış gerçekleştirildi. Yapılan düzenleme ile biranın vergisi 38 kuruş, sigaranın vergisi 1,1 lira ve rakının vergisi 7 lira arttı. 1 paket sigara fiyatı en az 13.6 liradan 14.5 liraya çıktı. Sigarada 14.5 liranın 12,46 lirası vergi olacak. Vergi oranı yüzde 84'ten yüzde 86'ya çıkacak.

ERDOĞAN ‘VERGİYİ BİNDİRECEĞİZ’ DEMİŞTİ
Geçtiğimiz ay yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sigaraya karşı yürütülen mücadelede yeni vergilerin yolda olduğunun sinyalini vermişti. Dünya Tütüne Hayır Günü'nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı şunları söylemişti:

‘VATANDAŞLARIMIZI SEVİYORUZ, BU YÜZDEN VERGİYİ BİNDİRECEĞİZ
"Biz bu sigara müptelası olan vatandaşlarımızı çok seviyoruz. Onların sigara fiyatlarını arttıralım, belki o zaman bu işten yavaş yavaş kaçarlar diye düşünüyoruz fakat yine de kaçmıyorlar nedense? Ama biz yine vergiyi sigaraya bindireceğiz, böylece de bu yola devam edeceğiz. Özellikle BM, Yeşilay, TÜBİTAK olarak da bu konudaki vergi dışı çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Bu mücadelemizi de sonuna kadar devam ettireceğiz.

ERDOĞAN KONUŞTU AYAR GELDİ
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı listeye göre, alkol ve tütün ürünlerinden alınan maktu ÖTV tutarları artırıldı. Bira, rakı ve sigaraların maktu ÖTV oranı yüzde 6.89 arttı. gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayınladığı listeye göre alkol ve tütün ürünlerinden alınan maktu ÖTV tutarları artırıldı. Bira, rakı ve sigaraların maktu ÖTV oranı yüzde 6.89 arttı. En ucuz sigaradan alınan ÖTV, 9.75 TL oldu.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ