31 Mart Seçimleri’nde İstanbul’da en yüksek oyu alan Ekrem İmamoğlu’nun mazbatayı aldığı gün 98 bin 202 puanla günü kapatan Borsa İstanbul, 9 Mayıs’ta 90 bin puanın altına inerek günü 88 bin 686 puandan kapadı.

Türk ekonomisindeki olumsuz ekonomik göstergeler borsa ile sınırlı değil. Merkez Bankası’nın önce repo ihalesine bir süreliğine ara verdiğini, ardından da Türk Lirası zorunlu karşılık oranını % 40'tan % 30'a indirdiğini açıklayarak piyasaya iki kez müdahale etmesine rağmen Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısındaki kaybını sadece bir miktar engelleyebildi.

Euro, bugün 7,03 TL’nin üzerine çıktıktan sonra akşam saatlerinde 6,98’ TL seviyesine inerken, ABD Doları ise 6,20 ile 6,24 TL aralığında seyrediyor.

Prof. Karadeniz: ‘EKONOMİK SORUNLAR SİYASİ TEMELLİ, PİYASALAR DA TÜRKİYE’NİN BU ŞEKİLDE YÖNETİLEMEZ OLDUĞUNU KABUL ETTİ’

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Yalçın Karadeniz, ekonomideki sorunların siyasi nedenlerden kaynaklandığını vurgularken son Yüksek Seçim Kurulu kararının da bu görüşü pekiştirdiğini vurguladı. VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Prof. Karadeniz, açıklamalarını şöyle sürdürdü;

‘BU YENİ HÜKÜMET SİSTEMİYLE TÜRKİYE ARTIK YÖNETİLEMEZ’
“Yüksek Seçim Kurulu kararından önce Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimde şaibe olduğunu sert bir tonda söyledi ve hemen ardından kurul İstanbul seçimlerini iptal ederek yenileme kararı aldı. İptal kararının hukuki değil siyasi olduğu böylece görülmüş oldu. Ekonomik sorunların da nedeni siyasi sorunlar. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, tek kişinin söz sahibi olduğu bir sistem. Piyasalar da bu şekilde cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile Türkiye’nin yönetilemez olduğunu artık kabul etti.”

‘SORUNU YARATAN İKTİDAR ÇÖZÜM OLAMAZ’

“ İşte, Dolar ve faiz aynı anda yükselirken borsa düşüyor. Enflasyon dizginlenemiyor, aynı zamanda ekonomi küçülüyor. Ben hiçbir reformun ya da tedbirin kısa sürede sonuç vereceğini ve Türkiye’yi yeniden büyüme patikasına sokacağını düşünmüyorum. Yargı reformuna neden ihtiyaç duyuluyor? 17 yıldır Türkiye’yi aynı iktidar yönetmiyor mu? Sorunu yaratan çözümün parçası olamaz” dedi.

Ankara Üniversitesi öğretim üyesi, yönetim modeli sorunu varken Merkez Bankası müdahaleleri ya da bütçe açığının nasıl azaltılacağını konuşmanın anlamsız olduğunu savunuyor.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ