İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, düzenlediği basın toplantısında son günlerde ülkede yaşanan kötü olaylara dair açıklamalarda bulundu. Ağıralioğlu, Cumhurbaşkanı ve İlker Başbuğ arasında yaşanan tartışma olayının ardından Erdoğan’ın dünkü grup konuşması üzerine görüşlerinin sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

’12 EYLÜL AKP REFERANDUMUNA EN BÜYÜK DESTEĞİ FETÖ VERDİ’

“Bu meseleler konuşulurken siyasi ayak konuşurken gözden kaçmasın diye zaman zaman muhalefet hatırlatıyor 12 Eylül referandumu 15 Temmuz teşebbüsüne giden sürecin en kuvvetli unsurudur. 12 Eylül referandumunda hükümetin o zaman FETO demediği cemaat dedi organizasyon mezardan ölüleri bile kaldırmak gerekliliğine cümle kurarken çok methüsena ederek bu kampanyayı organize ettiler. “

'HEP KANDIRILIYORMUŞ'

“12 Eylül referandumu sonrasında da devlet bürokrasisinde istedikleri her mevziye istedikleri adamı yerleştirilmek kuvvetine dönüşmüştür. 12 Eylül referandumu bu referanduma gelen sürecin içerisinde de bu meşruiyeti almak için askeriyeye dahi bir operasyon planlanmıştır. Bu operasyon içerisinde Cumhurbaşkanının ben bu sürecin savcısıyım dediği zamanlar vardır. Ben bu Ergenekon Balyoz davası sürecinin savcısıyım dediği zamanlar vardır. Sonra iktidarın cümlesine, iktidarın hissesini şöyle bir şey demek düştü ‘Biz kandırıldık’ avcısı oldukları davanın kandırılanı, savunucusu oldukları cemaatin kandırılanı”

GÜLEN: MEZARDAKİLERE BİLE 'EVET' OYU KULLANDIRMAK LAZIM DEMİŞTİ

Anayasa referandumu kampanya sırasında Gülen Hareketi taraftarları da "Evet" için çalışma yürüttü. Harekete bağlı medya kuruluşları bu yönde yayın yaparken Fethullah Gülen de yandaşlarını şu sözlerle "Evet" için çalışmaya çağırıyordu. Fethullah Gülen, herkesi Evet oyu kullanmaya çağırdı v ve ekledi: "Yoksa nezdi uluhiyette sorumlu olur".

‘MEZARDAKİLER KALKSIN EVET OYU KULLANSIN’

"Onların içinde önemli, hayati, bir kısım cellatlıkların bir yönüyle, bir kısım vesayetlerin önünü almaya matuf bir iki madde bile olsa, bence değil yani hayatta olan insanlar, kadınıyla erkeğiyle, çoluğuyla çocuğuyla, dünyanın dört bir yanına dağılmış insanlarıyla, imkan olsa, mezardakileri bile kaldırarak, o referandumda 'Evet' oyu kullandırmak lazım. Mezardakiler bile kalksın, ben zannediyorum ki kalkarlar da, ben zannediyorum ruhları koşar da. (…) Herkes Amerika'da bile olsa bence, Allah ona verir, eğer yazılıysa orada, gitsin oyunu kullansın, mutlaka. Onda bir bereket vardır, vazifesini yapmış olur. Yoksa nezdi uluhiyette sorumlu olur."

'YETMEZ AMA EVET' KAMPANYASI

2010 referandumu sürecinde özellikle aydınlar ve sol içinde sonradan çok tartışma konusu olan bir kampanya ortaya çıktı: "Yetmez Ama Evet". Aralarında aydın, yazar, hukukçu, sanatçı, öğretim üyesi ve siyasi eylemcilerin bulunduğu bir grup, eksik olmakla birlikte yeni anayasanın Türkiye'de demokratik hak ve özgürlükler açısından ileri bir adım olduğu, 12 Eylül Anayasasında bir gedik açacağını savunarak bir çalışma başlattı.

AKP'NİN YÜZÜNÜ GÜLDÜREN SONUÇ

Seçim günü, sandıklar açılmadan önceki en önemli haber, gazetecilerin Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy kullandığını görüntüleyememesiydi. Zira CHP lideri, oy kullanamamıştı. Ve ilerleyen saatlerde ise çıkan sonuçlar AKP'nin yüzünü güldürüyordu. Seçmenin % 57,88'si "Evet", % 42,12'si "Hayır" diyerek yeni anayasayı kabul etmişti.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ