1716 görüntülenme 01 Aralık 2020
İstanbul Tabip Odası (İTO) tarafından bir basın toplantısı düzenlenerek, kendi bünyesindeki İzleme Grubu'nun salgına ilişkin kasım ayı raporunun özeti paylaşıldı. İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip'in rapordan aktardığı açıklamalar şu şekilde:

‘VAKA SAYISINDA AVRUPA BİRİNCİSİ’

"Birtakım önlemler açıklandı, bunlar doğru ancak yeterli olmadığını düşünüyoruz. Çünkü var olan yüksek vaka sayıları ve ölüm oranlarını kontrol etmeye yetmeyecektir. Dünyada vaka sayıları artmakta ve biz Avrupa'da 1'inci vaka sayısına ulaşmış durumdayız. Hala PCR testi negatif olanların verileri paylaşılmıyorKasım ayında vaka sayıları nisan ayını geçmiş bulunmaktadır. İstanbul Türkiye'in yüzde 20'sini oluşturmaktadır. Vakaların çoğunluğu İstanbul'dadır ve bu yüzden önemlidir.”

‘14 GÜNLÜK KAPANMA ÖNEMLİ’
“Hastanelerde yatak sayıları ve yoğun bakımlar dolma noktasına gelmiştir. Bu nedenle Covid olmayan hastalar için de sıkıntılı durum yaşanmaktadır. Bu hastalar için ayrılan yataklar giderek Covid hastaları ile dolmaktadır. Toplumsal hareketliliği engelleyen kısıtlamaların alınmasın 5 gün içerisinde etkisini gösterecektir ama Biz, ölü sayılarının azaltılması noktasında 14 günlük bir kapanmanın önemini özelikle vurgulamak istiyoruz.”

‘DEVLET DESTEĞİ SAĞLAYIN EN AZ 14 GÜN KAPANIN’

“Bu durumda İTO ve İzleme Grubu olarak, sosyal devlet desteği sağlanarak kamu ve özel sektörde çalışanlara en az 1 ay ücretli izin verilerek, esnafa kira ve muafiyet desteği sunularak, kayıt dışı kesime de yurttaşlık geliri tanınarak en az 2, tercihen 4 hafta temel gereksinimler dışında, acil kapanmanın gerektiğini ve ardından epidemiyoloji biliminin gerekleri doğrultusunda kontrollü olarak açılması gerektiğini vurguluyoruz. “

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ