Irak’ta Türk Dünyası’nı yakından ilgilendiren kritik gelişmeler yaşanıyor. Irak Türklüğünün merkezi konumunda olan Irak Türkmen Cephesi'nin Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi görevinden ayrılma kararı aldı.

ITC’Lİ YETKİLİ: İSTİFAYA TÜRKİYE ZORLADI
Yeniçağ’ın Irak Türkmen Cephesi kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Salihi’nin Irak’ın kuzeyindeki Barzani yönetimine yönelik tavrından uzun süredir rahatsızlık duyan AKP iktidarının son günlerde Salihi’ye istifa etmesi yönünde baskıları artırdı Salihi, Ankara’nın yaptığı yoğun baskıların ardından istifa kararı aldığı öğrenilirken, Irak Türkmen Cephesi’nden bir yetkili yaşananları Yeniçağ’a şu şekilde anlattı;

‘BARZANİ YANLISI GELECEK’
“İstifaya Türkiye tarafından zorlanıldık. İstifamızın arkasında Türkiye’nin bize yaptığı çok büyük bir baskı var. Erşat bey istifasını bugün sunacak. Onun yerine Barzani ile anlaşacak birini getirecekler.”

SALİHİ'NİN YERİNE BARZANİCİ İSİM

Diğer yandan Salihi’nin geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı ziyaretinden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çok rahatsız olduğu ve Salihi’ye yapılan baskılarda bu durumun da etkili olabileceği de belirtiliyor. Erşat Salihi’nin yerine geçeceğine yönelik iddiaların odağındaki isim Hasan Turan ise, ITC içindeki İslamcı kanadın temsilcisi ve İhvancı olarak biliniyor.

KERKÜK KÜRDİSTAN OLMAZ
İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Vedat Yenerer, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da Turan’ı göreve getirebilmek için çok çalıştığını belirtti. Türkçü ve Atatürkçü kimliği ile bilinen Salihi, Barzani yönetimine yönelik çıkışları da biliyor. Salihi bir süre önce, “Kerkük Kürdistan olmaz. Bu hayalden vazgeçin” çıkışında bulunmuştu. 

 Salihi, 2017 Eylül’ünde Barzani yönetiminin yaptığı gayrimeşru bağımsızlık referandumuna karşı mücadelede bulunmuş ve referandum sonrası yaşanan olaylarda Irak Türkmenleri’ne yönelik saldırılar karşısında direniş başlatmıştı.

SALİHİ'DEN SOSYAL MEDYADAN "MÜCADELEYE DEVAM" AÇIKLAMASI
Salihi’nin görevden istifa ettirilmesine duyulan tepkinin artması üzerine Salihi, sosyal medya hesabından “Kendimizi tanıyalı, davaya hizmeti özümüze amaç bildik ve bilmeye de devam edeceğiz. Daha yolun ortasındayız. Asla ve asla geri adım atmak yok. Millete, davaya, Türkmeneli’ye ve Türk dünyasına, birlik beraberliğimizi koruyarak hizmete kaldığımız yerden devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Kaynak/ Yeniçağ: Berkay BİGEÇ- Fatih ERGİN- Ümit KARADAĞ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ