Politika
30 Ekim 2019 ( 746 görüntülenme )

İtalya 'YAN ÇİZDİ'

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'nın Avrupa'nın güvenliği için tehdit oluşturduğunu savundu.

‘TÜRKİYE’NİN SALDIRGANLIĞI’

İtalya Senatosu'nda konuşan İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, "Türkiye'nin bu saldırganlığı bölgeyi istikrarsızlaştırıyor ve sadece İtalya'nın değil, tüm Avrupa'nın güvenliği için tehdit oluşturuyor. Zira bölgede bulunan ve Kürtlere yenilen yabancı militanlar, özgür olmak için risk alıyor. Hatta bazıları halihazırda özgürlüğüne kavuştu, çünkü Kürtlerin cezaevlerinde bulunuyorlardı" dedi.

Bu arada Di Maio, Türkiye-Suriye sınırındaki Active Fence harekatına katılımlarını sonlandırma konusunda NATO'ya bildirimde bulunduklarını ve İtalyan askerlerin yanı sıra SAMP-T hava savunma sistemlerinin de geri döneceğini belirtti.

ŞAM TASARISI SENATO’DAN GEÇTİ

Senato, Di Maio'nun konuşmasının ardından, İtalya hükümetine Şam yönetimiyle diplomatik kanalların yeniden açılmasını sağlayacak koşulları değerlendirme çağrısı yapan tasarıyı kabul etti.

'SURİYE'YE DOĞRU KÜÇÜK BİR ADIM ATMANIN VAKTİ
Di Maio, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la diyalog kurma olasılığı bulunup bulunmadığı sorusu karşısında "Suriye Anayasa Komitesi kapsamında küçük bir adım atmanın vakti geldi. Ancak yaptırımların kaldırılması, komite içindeki olumlu trendi zayıflatmak anlamına gelebilir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Spunik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ