2467 görüntülenme15 Eylül 2019
TEKNOFEST'te sergilenmek üzere geçtiğimiz günlerde Atatürk Havalimanı'na gelen Rus yapımı yeni nesil savaş uçağı SU-35, bugün bir gösteri uçuşu yaptı.Saat 12.00’de başlayan Su-35'in Atatürk Havalimanı semalarındaki gösterisinde uçağın havada yapabildiği tüm hareketler sergilendi. Yaklaşık 15 dakika süren gösteride, savaş uçağının havada dik durumda sabit kaldığı hareket ise en dikkat çeken gösteri oldu.

NEDEN RUS UÇAĞI GÜNDEMDE?

Ankara ile Washington arasındaki ipler Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle kopma noktasına gelmişti. ABD Başkanı Donald Trump içeriden gelen baskılara direnerek CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme) Yasası kapsamındaki yaptırımları devreye sokmasa da, Ankara’yı ortak üreticileri arasında yer aldığı F-35 savaş uçağı programından çıkarmak için düğmeye basmıştı.

AYNI SÜREÇ TRUMP DÖNEMİNDE DE İŞLİYOR

Başkan Trump her fırsatta Türkiye’nin Rusya’ya selefi Barack Obama döneminde mecbur bırakıldığını; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’den Patriot hava savunma sistemi alma girişimlerinin önünün Obama tarafından kesildiğini belirtti. Fakat benzer bir süreç şimdilerde Trump döneminde yaşanıyor.

Zira; ABD Ankara’ya yaptığı 3.5 milyar dolarlık Patriot hava savunma sistemi teklifini resmen geri çektiğini geçen hafta duyurdu. Ayrıca ne gerekçeyle olursa olsun, Türkiye F-35 programından çıkarıldı. Bu tabloda, milli güvenliği her daim tehdit altında olan Türkiye, ihtiyaç duyduğu silahları NATO müttefiki ABD’den alamadığı için alanda en gelişmiş ülkeler arasında başı çeken Rusya’ya yaklaşıyor.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ