İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İranlı komutan Cevani'nin "Tel Aviv ve Hayfa'yı yerle bir ederiz" sözüne tepki gösterdi. Netanyahu, "Bu onların kutladığı İslam Devrimi'nin son yıldönümü olur" dedi.

İRAN: KORKMUYORUZ’

İran'da Devrim Muhafızları'nın komutanlarından Yadullah Cevani, ABD'nin İran'a saldırması durumunda İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerini yok edeceklerini söyledi. İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya konuşan Cavani, "ABD, bize yönelik bir askeri saldırı durumunda Tel Aviv ve Hayfa'yı yerle bir edeceğimizi bilmeli" diye konuştu. İran'ın ABD'den korkmadığını dile getiren Cavani, Tahran'ın kendisini koruyacak kapasitesi olduğunu söyledi.

‘İSRAİL’E SALDIRI İRAN’IN SONU OLUR’

Cavani'nin sözlerine yanıt, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'dan geldi. Yazılı ve görüntülü bir açıklama yapan Netanyahu, Cevani'nin açıklamasının İsrail'in gözünü korkutmadığını dile getirdi. Netanyahu, açıklamasında, "Bu rejim, Tel Aviv'i ve Hayfa'yı yok etmeye çalışmak gibi korkunç bir hata yaparsa, başarılı olamayacaklar. Ancak, bu onların kutladığı devrimin (İran İslam Devrimi) son yıldönümü olur. Bunu hesaba katmalılar" dedi.

İSRAİL SINIRDAKİ KUNEYTRA'YI VURDU

Öte yanda İsrail, Suriye'nin güney batısında yer alan Kuneytra'yı hedef aldı. Suriye resmi haber ajansı SANA, İsrail tanklarının bölgedeki bir hastane ve gözlem noktasını vurduğunu açıkladı.

Kuneytra, İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri sınırında yer alıyor. İsrail Ekim ayında Suriye'de hükümet güçlerinin muhalifleri bölgeden çıkarmasının ardından Kuneytra geçiş kapısını Birleşmiş Milletler gözlemci güçlerine açmıştı.

İsrail ordusu geçtiğimiz ay Suriye'deki İran hedeflerini de vurmuştu. İsrail savaş uçakları, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü'ne ait çeşitli cephaneliklerin ve İran'a askeri eğitim kamplarına yönelik operasyon düzenlemişti.

Suriye'de Beşar Esad yönetimini destekleyen güçler arasında yer alan İran, son dönemde ülkedeki askeri etkinliğini artırmış durumda. Bu durum, İran'ın güvenliği için bölgedeki en büyük tehdit olarak gören İsrail'in tepkisini topluyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ