YSK kararı açıklandı. İstanbul seçimlerinde sadece ‘İMAMOĞLU’nun kazandığı seçim iptal edilerek mazbatası geri alındı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına İstanbul Valisi getirildi. Kamuoyu İstanbul’a kilitlenmişken Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekteri Ümit Yalım, Yeniçağ yazarı Ahmet Takan’ı arayarak İstanbul’u da içine alan PONTUS tehdidini açıkladı. İşte Ahmet Takan’ın bugünkü köşesinden kamuoyuna duyurduğu Ümit Yalım’ın o açıklamsı;

‘İSTANBUL’UN GÖBEĞİNDE PONTUS’

“Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım aradı. Oldukça kızgındı... Yok, Yalım, YSK'nın aldığı kararı herkesten önce duymuş değildi... Yalım, "İstanbul'un göbeğinde Pontus Rumlarına yönelik sözde soykırım kitabı satılıyor. Caddebostan Kültür Merkezi D&R Kitap Evi'nde... Araştırdım, Türkiye'de mevcut D&R mağazalarında satışa sunulan sözde soykırım kitabı, mağazanın internet sitesinde de satılıyor " dedi. Çekmiş olduğu fotoğrafı da gönderdi.Ümit Yalım, tepkisini şöyle sürdürdü:

‘TÜRK TOPRAKLARINDA PONTUS HARİTASI’

"Yunan yazar Konstantinos Fotiatis tarafından yazılan ve Attila Tuygan tarafından Türkçeye çevrilen kitapta,Türk resmi tarihinin sözde Pontus soykırımını inkar eden bütün argümanları çürüttüğü iddia ediliyor. Kitabın son kısımlarında, 'Tasavvur edilen Pontus Cumhuriyeti Haritası' yayınlanmış. Harita, Yunan Hükümeti tarafından ülkelerine gelen turistlere zorla dağıtılan broşürdeki sınırlar ile örtüşüyor. 

Sözde sınırlar, İnebolu'dan Batum'a kadar olan bölgeyi kapsıyor. Haritada, Kastamonu, Sinop, Amasya, Samsun, Tokat, Ordu, Giresun, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Artvin illerimiz olmak üzere toplam 13 ilimiz sözde Pontus Rum Devleti'nin sınırları içinde gösterilmiş.”

'YUNAN ALGI OPERASYONU YAPIYOR’

“Harita ile açık mesaj verilerek,Türkiye'nin kuzeyinde kurulmak istenen sözde devletin sınırları gösterilmiş ve açık bir şekilde bölücülük yapılmış. Konstantinos Fotiatis'in yazdığı sözde Pontus soykırım kitabı, resmi bir belge göstermek yerine, kişilerin anlatımına dayanan, Yunan Hükümeti'nin tezlerini savunan, Yunan Hükümeti ve Rum diasporası adına Kamu Diplomasisi yapan bir kitaptır. “

‘ANLATILANLARIN TAMAMI YALAN’
“Kitabın rol modeli sözde Ermeni soykırımı iddialarıdır.Kitabın yazılış maksadı, Türkiye'nin kuzeyinde sözde Pontus Rum Devletinin kurulmasını sağlamaktır.'Pontus Rum Soykırımı' iddiaları tamamen yalan ve iftiradır. 1923 Tarihli Lozan Antlaşması'na bakıldığında, kitapta yazılanların tamamen yalan olduğu görülecektir.

‘YUNAN KATLİAMI ÖRTBAS EDİLİYOR’
“ Yunanistan'ın da imzaladığı Lozan Antlaşması'nın hiçbir yerinde Pontuslu Rumların 'soykırımı' ile ilgili hiçbir kayıt yok. Aksine Lozan Antlaşmasının 59.Maddesinde, Yunan Ordusunun Anadolu'da yaptığı katliamlar açık bir şekilde yazılmış ve katliam bizzat Yunanistan tarafından kabul ve tescil edilmiştir. Yunan Ordusunun, Balkan Savaşı sırasında Ege Adalarında ve İzmir'i işgalinden sonra Rum ahalisi ile birlikte, Anadolu'da yaptığı katliamlar tek tek belgelenmiş ve tarih kitaplarında yerini almıştır.”

‘İŞGALCİ YUNAN PONTUS DEVLETİ KURMAYA ÇALIŞIYOR’

“1923 Lozan Antlaşması ve antlaşma çerçevesinde imzalanan Türk ve Rum Ahali'nin değişimi sözleşmesi gereği Batı Trakya dışında yaşayan Türkler ile İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada dışında yaşayan Rumlar karşılıklı olarak değişime tabi tutuldu. Doğu Karadeniz bölgesindeki Rum varlığını sonlandıran bu gelişme aynı zamanda bölgede bir Pontus Rum Devleti kurulması projesinin iflası anlamına geliyordu. Türkiye'nin batısında 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını işgal eden Yunanistan şimdi de Rum Diasporası ile işbirliği yaparak Doğu Karadeniz'de Pontus Rum Devleti kurmaya çalışıyor."

"Cumhuriyet savcıları, sözde Pontus soykırımı kitabını gördü mü?" diye soran Ümit Yalım, sözlerini şöyle tamamladı:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ