Albayrakların sahibi olduğu ve genel yayın yönetmenliğini Kemal Özer'in üstlendiği Gerçek Hayat adlı dergi 27 Temmuz tarihli sayısında hilafet çağrısı yaptı. Derginin 27 Temmuz-2 Ağustos tarihlerini kapsayan sayısını Abdurrahman Dilipak yorum yapmadan paylaştı.

‘HİLAFET İÇİN TOPLANIN’
Derginin kapağında, "Şimdi değilse ne zaman, sen değilsen kim? Hilafet için toparlanın" sözlerine yer verildi. Kapağın üst kısmında ise Ayasofya'nın artık ibadete açık olduğu spot olarak verildi. Gerçek Hayat adlı derginin imtiyaz sahibi olan Mustafa Albayrak, aynı zamanda Yeni Şafak gazetesinin İcra Kurulu Başkanlığı görevini de yürütüyor.

TEPKİLER DİNMİYOR 'YAZIKLAR OLSUN'

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya'da Cuma hutbesi metnin dışına çıkarak Atatürk'e hakaret olarak yorumlanan açıklamalarda bulunmasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Erbaş'ın sözlerini eleştiren İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır, "Yazıklar olsun" dedi.

ATATÜRK’E BİR DUAYI BİLE ÇOK GÖRDÜLER
Ayasofya Camisi'ndeki Cuma namazını kıldıran ve Cuma hutbesinde Diyanet'in resmi hutbesinin dışına çıkan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tepkilere neden oldu. Erbaş'ın "Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar." sözleri Ayasofya'nın müze olması kararını imzalayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef alma olarak yorumlanırken, hutbenin yankıları ise sürmeye devam ediyor.

DİKBAYIR: "YAZIKLAR OLSUN"
Son olarak İYİ Parti Mali İşler Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır da Twitter hesabından paylaşımda bulunarak duruma tepki gösterdi. Ali Erbaş'ın kılıçla Cuma hutbesini okuduğu andan bir fotoğrafla paylaşımda bulunan Dikbayır, şu ifadeyi kullandı;

‘BİR DUAYI BİLE ÇOK GÖRDÜLER’
"Bugün Cuma Hutbesinde Emevi halifelerini bile anarken İstanbul’u İngilizlerin elinden kurtaran, vatan topraklarına katan ve senin bugün Başkanlığını yaptığın DİB’nı kuran ATATÜRK’e bir duayı çok gördün ya seni ALLAH’a havale ediyorum. Yazıklar olsun..." ifadelerini kullandı.

ERBAŞ YALAN
Öte yanda Ayasofya’nın açılışında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından sarf edilen “Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” ifadeleri tepkiye neden olurken tarihçi Murat Bardakçı’nın programında yıllar önce vakfiyede böyle ifadelerin yer almadığını söylediği açıklamaları tekrar gündeme geldi. Bardakçı Fatih’in vakfiyesiyle ilgili şunları söylemişti:

‘VAKFİYEDEKİ HER ŞEY PARAYLA İLGİLİ’
“Bu vakfiyede böyle bir şey yok. Adamcağızın aklına bile gelmez. Caminin müze haline veya ibadete kapatılması. Bu vakfiyede Ayasofya ile ilgili geçen her şey oraya harcanacak paralarla ilgilidir. Lütfen Allah aşkına internet sitelerinde, ideolojik sitelerde yalan yanlış yazılan şeylere inanmayın”

ERBAŞ BELGEDE GEÇEN SÖZLERİ ÇARPITTI
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’nın açılışında, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı cami olması için vakfetmiştir. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” ifadelerini sarf etmişti.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ