Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2698 görüntülenme )

IŞİD'in Başı Ebubekir elBağdadi Kimdir

Ebubekir elBağdadi IŞİD lideri Ebubekir elBağdadi’nin gerçek ismi İbrahim Avvad İbrahim Ali elBedri’dir. Ali elBedri Samarrayi, Doktor İbrahim, Ebu Dua ve Doktor Dua isimleri ile de biliniyor.
 Bağdat’ın 125 kilometre kuzeyindeki Samarra’da, 1971'de doğdu. Mezunu olduğu Bağdat İslam Üniversitesi’nde doktora yaptı ve ders verdi.
 
Irak’ın 2003’te işgalden sonra ABD Ordusu’nun güvenliği sağlayamadığı Felluce’ye gitti ve burada Irak ordusu ile ABD Ordusu’na düzenlenen saldırılara katıldı.

Felluce’de savaşan Saddam Hüseyin’in eski komutanlarıyla temasa geçti. Küçük gruplarla gerilla savaşı yürüttü.
 

Bu dönemde ABD tarafından yakalandı ve cezaevine gönderildi.
 
2004 yılında Usame bin Ladin’in emriyle kurulan Irak El Kaide örgütüne katıldı.

Bağdadi bu örgütte düşük bir rütbeyle faaliyet göstermeye başladı. Örgüt 2006 yılında adını “Irak İslam Devleti” olarak değiştirdi. Örgütün liderleri ve komutanları peşpeşe ABD ordusunca öldürülünce, El Bağdadi liderlik koltuğuna oturdu.
 

4 Ekim 2011’de ABD, Bağdadi'yi "Aranan teröristler" listesine aldı. Yakalanmasına yardım edecek veya onu öldürecek kişiye 10 milyon dolar ödül verileceği açıklandı.
 

Suriye iç savaşının başlamasından bir ay sonra Nisan 2011’de Suriye’de elKaide’nin IrakŞam İslam Devleti’ni (IŞİD) kurdu.
 
Suriye’ye geçtikten kısa süre sonra Nusra Cephesi komutanlarını “hain” olmakla suçlamaya ve liderlerini suikastlerle öldürmeye başladı.

Nusra’nın militanları, özellikle de dünyanın dört bir yanından gelen yabancı militanların büyük bölümü IŞİD’e katıldı.
 

Bağdadi, Saddam dönemi Baas yöneticileri, Irak ve Suriye ordularından kopan eski askerler; Avrupa, Çeçenistan, Bosna, Doğu Türkistan, Libya ve Afganistan dahil birçok ülkeden gelen gönüllü savaşçılar ve yerel aşiretlerden aldığı destekle güçlendi.
 
5 Temmuz 2014’te Musul’da, Nur Camii’nde kendisini “halife” ilan etti.
 
İki eşi olan elBağdadi’nin ailesi, uzun yıllardır Pakistan’da yaşıyor.
 
Şimdiye kadar 4 video kaydı yayımlandı. Konuşmalarında örgütün bilinmeyen yönlerini dile getirdiğinden, kendisine “Maskeli Şeyh” de deniliyor.
 
Bawki Muhammed, 40 yaşında ve birkaç yıl Ebubekir elBağdadi ile aynı mahallede yaşamış. ElBağdadi’yi radikal bir örgütün lideri olarak gördüğünde çok şaşırdığını söyledi.
 
Bağdat’da resmi bir kurumda çalışan Bawki Muhammed, foto  ve video çekilmemesi şartıyla Rûdaw’a konuşmayı kabul etti.
 
Ona nasıl hitap ederdiniz?
 
Topçu Mahallesi’nde oturduğumuz dönemde Bekri Camii karşında 2 odalı bir evde yaşıyordu. Ona  “Molla” ya da “Şeyh İbrahim” derdik.
 
“Şeyh İbrahim”i bize nasıl anlatırsınız?
 
Normal bir dinadamı ve vaizlik yapan biriydi. Çevredeki ailelerin çocuklarına din dersi verirdi. Hatta ben de çocuğumu onun evine din eğitimi alması için götürmüştüm. 
 
Çok öne çıkan özellikleri var mıydı?

Hayır. Sadece birkaç kişiye öncülük ediyordu. Genellikle gömlek ve pantolon giyerdi. Fakat namaz kıldırdığında cübbe giyerdi. Camide genellikle geleneksel Arap kıyafetleriyle olurdu. Arap kültürüne bağlıydı.
 
Günlerini nasıl geçirirdi?
 
Şehy İbrahim yalnız yaşayan biri değildi. Camide ve dışarıda sürekli arkadaşlarıyla beraberdi.

Fakat zamanının çoğunu ibadetle ve Kur’an okuyarak ya da sohbetler düzenleyerek geçirirdi.
 
Namaz saatinde çok önce camide olurdu. Topçu Mahallesi’ndeki cami, çevrede dini sohbetleriyle bilinen bir camiydi. Musul, Enbar, Duhok ve birçok yerden camiye gelen müritleri vardı. O dönem Şeyh İbrahim’in etrafında olanların çoğu, 2003 yılında sonra ABD tarafında öldürüldü.  2004 yılında birden kayboldu.
 
Radikal bir örgütün başına geçeceği aklınıza gelir miydi?
 
Bu dikkat çekici bir durum. Şeyh İbrahim IŞİD’den sonra çok farklı biri olarak ortaya çıktı. O zamanlar sadece cami cemaatine öncülük ederdi. Cihatçı biri olacağı, kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Tabii zamanla şartlar ve Irak’ta ki gelişmeler herşeyi değiştirdi.
 
Taşındıktan sonra karşılaştınız mı?
 
Bir ara Felluce’ye akrabalarımı ziyarete gittiğimde onunla yolda karşılaştım. Selam verdim, orada ne yaptığını sordum; “Amerikalılar ile savaşıyorum” dedi.
 
Geçen yaz onu televizyonda Musul’un büyük camisinde yaptığı konuşmayı izleyince, Şeyh İbrahim’in delirdiğini düşündüm.
 
Yani elBağdadi’nin çıkışı sizin için şaşırtıcı bir durumdu?
 
Basında bir keresinde bir fotosunu paylaşmışlardı. Çocuğuma ve onlarca kişiye nasıl Kur’anı Kerim’i ezberlettiğini ve nasıl din dersleri verdiğini hatırladım. Fakat “Ebubekir elBağdadi” olarak Musul’da  yaptığı konuşmayı izlerken dumura uğradım.
 
Aranızda ilginç bir durum yaşandı mı?
 
Caminin hemen yanında bir boş saha vardı. Kendisiyle orada futbol oynardık. İyi futbol oynardı. Bir keresinde ayağı burkuldu, hemen müdahale ettim. İlkyardım konusunda eğitim almıştım.
 
Kendisini radikal bir örgütün başı olarak gördüğümde aileme, “Keşke onunla fazla yakınlık kurmasaydık ve sakatlandığında keşke yardım etmeseydim” dedim
 
Peki sizce nasıl oluyor da bu kadar sade yaşayan biri şu anda örgütün başında?
 
Birçok dinadamı ile görüşen ve ilişki kuran biriydi. Bu nedenle Irak’ın farklı yerlerinden onu ziyarete gelirlerdi. En yakın arkadaşı, 1990’larda tanıştıkları “Ebu Zehra” adında Musullu bir imamdı. Ilımlı biriydi. IŞİD’in işgaliyle birlikte imamlığı bırakmış. Bundan dolayı işkence gördüğünü duymuştum.

Rudaw.net

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ