Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2448 görüntülenme )

İşe Bakın! HDP Rusya'ya Gidiyor!

İlişkileri derin...
  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rusya'ya bir ziyaret düzenleyeceğini açıkladı.

Özel bir televizyon kanalına açıklamalar yapan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, çarşamba günü Rusya'nın başkenti Moskova'ya gideceğini belirtti. 
Rusya'da partilerinin temsilciliklerini açacaklarını kaydeden Demirtaş, Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüşeceğini aktardı.
 
Demirtaş, "Biz etkiliyiz, gücümüzü kullanmak istiyoruz. Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşeceğiz. Moskova'da temsilcilik de açacağız" ifadelerini kullandı(Dış Basın).
HDP’nin temsil ettiği siyasetin Rusya ilişkileri çok derin. 
Her şey 2’nci Dünya Harbi sırasında başladı…
Barzaniler 1918-1932 yılları arasında İngilizlerin teşvikiyle Anadolu’daki isyanları desteklemekle meşguldü ve bu yüzden Türkiye Musul’u kaybetmişti.
 
11 Ekim 1945’te,  Şemdinli üçlü sınır noktasından[1] İran’a geçerken, bu ülke İngiliz-Rus işgali altındaydı… 
Sovyet Devlet Başkanı Stalin ,  Molla Mustafa İran’a geçmeden kısa bir süre önce Sovyet yanlılarına haber göndermiş, İran’da, Azeri ve Kürt bölgelerinde yeni partiler kurulmasını istemişti. Bunlar demokrat partiler olacaktı, önceden yine aynı çizgide kurulmuş olan Tudeh ve Je-Kaf gibi partiler de kapatılacaktı. 
 
Stalin’in dediği gibi yapılmış, İran, Azerbaycan, ardından Irak ve Suriye’de peş peşe Sovyet yanlısı demokrat partiler açılmıştı…  
25 Ağustos 1945’te, İran Kürdistan Demokrat Partisi(İKDP) kuruldu.
 
İKDP’nin ilk toplantısına ilgi büyüktü; parti programı şuydu:
‘İran’daki Kürt halkı kendi yöresel işlerinin yönetimi için kendi hükümetlerini kurmakta özgür ve ülke İran devletinin çerçevesinde özerk olacak;
 
Kürt dili eğitimde kullanılacak ve idari işlerde resmi dil olacak;
Kürdistan yasama meclisleri seçimleri, İran anayasası gereğince hemen yapılacak, tüm devlet ve kamu denetimini ele alacaktır;
 
Bütün devlet memurları yerlilerden oluşacaktır;
KDP, Azerbaycan’da yaşayan(Asuriler, Ermeniler vs) halklar ile kardeşlik ve birliği pekiştirmek için özel çaba harcayacak ve mücadelesini destekleyecektir;
KDP, Kürdistan’daki çok zengin yer altı kaynaklarını işleterek Kürt halkının hayat seviyesini yükseltecek, halkın tarım ve ticaret hayatı ile sağlık ve eğitim durumlarını düzeltecektir’.
 
İran, Irak ve Türkiye’de bugünkü siyasi Kürtçülerin gündeme taşıdığı taleplerin geçmişi işte böylesi bir sürece dayanıyordu…
 
"STALİN ÖNCE KÜRT ORDUSU KURUYOR"

Kasım 1945’de, Stalin Mahabad’a silah gönderdi , 1.200 parçadan oluşan makineli tüfek ve tabancalar peşmergelere Mahabad’ta teslim edildi.[8] 15- 60 yaş arasındaki Barzanilere Bruno marka tüfek ve makineli tüfek dağıtıldı.
 
1.500 kişilik bir kuvvet oluşturuldu ve üç birlik halinde gruplandırıldı . Ardından kurulması düşünülen Kürt devletinin savunulması için, Rus askeri danışmanları tarafından modern askeri bir eğitim verilmeye başlandı.
 
700 kişilik ayrı bir ihtiyat kuvveti ayrılarak savunma için Sakız bölgesine gönderildi. 
Başkomutan Molla Mustafa Barzani idi, kendisine general rütbesi verilmişti. 
Tarihte ilk kez bir Kürt devleti kurulacaktı, ordusu da şimdiden hazırdı…
 
"KÜRT DEVLETİ’NE GEÇİŞ"
 
22 Ocak 1946’da , Ruslar Mahabad’da geniş bir katılımlı bir toplantı düzenlediler. Aşiret liderleri, Molla Mustafa, KDP yöneticleri ve gözlemci Rus subayları bu toplantıda hazırdı.
Burada Mahabad Kürt Cumhuriyeti ilan edildi ve Kürt ulusal bayrağı göndere çekildi.
Kadı Muhammed ilk Cumhurbaşkanı seçildi [10].
Rusya, bu kez Kürt kartını oyuna sürmüştü. 
Konu açıktı;  Boğazlar üzerinde söz sahibi olamayan ve 1917 Ekim ihtilaliyle Ortadoğu’dan çekilmiş olan Sovyet Rusya, İran üzerinden hem Basra Körfezi’ne hem de Ortadoğu’ya inmeyi planlıyordu…  
 
16 Ağustos 1946’da, Irak Kürdistan Demokrat Partisi( IKDP)’ni kurdular.
Henüz İran’a geçmemiş Molla Mustafa’yı ‘başkan’ seçtiler.
 
İran, gizli kalması koşuluyla, 4 Nisan 1946’da, Sovyet Rusya ile bir anlaşma yaptı; Sovyetler İran’dan askerini çekecek, buna karşılık İran petrolleri müşterek işletilecek, %51 hissesi de Sovyetlere verilecekti. 
Anlaşma imzalandı; 1946 Mayısında, Sovyet askeri işgale son verip İran’dan tamamen çekildi.
 
"MAHABAD DEVLETİ’Nİ BİR GÜNDE YIKTILAR"


13 Aralık’ta,  İran ordusundan General Humayuni ile Kadı Muhammed arasında görüşmeler başlatıldı. 
Molla Mustafa İran ordusuyla çatışırken, Kadı Muhammed ise Mahabad’ın kansız bir şekilde teslimi konusunda İran’la anlaşıyordu. Bu haberi alan Molla Mustafa Kadı Muhammed’e gitmiş, önce selam vermiş, sonra tepkisini açığa vurmuştu ama yapacak bir şey kalmamıştı.
 
Kadı Muhahammed Barzani’ye ‘Allah üzerine yemin’ ettirdi, Kürdistan’ın kurtuluşu için mücadeleye devam etmesi için sözünü aldı ve ‘Alın bunu size emanet ediyorum’ diyerek bazı madalyaları ile Mahabad’ın bayrağını Barzani’ye teslim etti; siyasi Kürt hareketi henüz bitmemişti. 
Ardından Kadı Muhammed Mahabad Kürt Cumhuriyeti’ni İran ordusu generali Humayuni’ye terk etti.
 
17 Aralık 1946’da, Azerbaycan’dan dört gün sonra Mahabad Kürt Cumhuriyeti de yıkıldı[12].  
31 Mart 1947’de, Kadı Muhammed, Sadr ve Seyfi Kadı, Çıwarçıra meydanında idam edildi.
 
"RUSYA ŞİMDİ SURİYE’DE" 
Rusların elinde artık Ortadoğu’da hem İran hem de İngiliz-ABD’ye karşı kullanabileceği bir Kürt kartı da vardı.  
Yeni oyunun başlaması için pek fazla beklenmeyecek, Sovyet Yönetimi Ortadoğu’daki satrancı kendi kurduğu ‘KDP’ taşlarıyla oynamaya devam edecektir…
 
İşte bugün Rusya’nın Suriye’de ne aradığı sorusuna şimdi bir cevap bulabiliriz; 2. Dünya Savaşı’nda Ortadoğu’ya açılamayan Rusya, şimdi Suriye üzerinden Akdeniz’e açılmayı ve PYD-Barzani Kürt kartıyla Asya’daki Türk dünyasının Anadolu ile bağını kesmeyi planlıyor…
 
İŞTE BUGÜN HDP’NİN RUS ZİYARETİ ARKASINDA BÖYLESİ DERİN TARİHİ İLİŞKİLER VAR…
 
Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ