CIA’nın gölge kuruluşu olarak bilinen Stratfor’un kurucusu George Friedman'ın, MÜSİAD’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde düzenlediği zirveye katıldığı ortaya çıktı. Zirveye ‘Yıldız konuşmacı’ olarak katılan George Friedman CIA’nın gölge kuruluşu olan Stratfor’un kurucusu olarak biliniyor.

‘İBRAHİM KALIN DEVEREDE’

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, konuyla ilgili yazdığı yazıda Friedman’ın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a Gülen hareketi ile aramızı düzeltmemize yardım et” ricasında bulunduğunu belirterek, “Kalın’ın da “gereğini yaptığı” sızıntılarla ortaya çıktı” dedi. Terkoğlu’nun “Erdoğan’a biçilen ömür” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

‘PENTAGON DANIŞMANI, KÜRESEL İSTİHBARATÇI’

“Friedman’ın en çok bilinen sıfatı “Pentagon danışmanlığı”. Bir tane daha var. O da 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı’nın uçağının haritasını anbean yayımlayan Stratfor isimli “gölge CIA”yı 1996’da kuran kişi olması. 2015’te Friedman, Stratfor’dan ayrıldı, ama kurum onunla anılmaya devam etti. Stratfor, her şeyin özelleştiği dünyada istihbaratı da özelleştirmişti. Birçok ülkeden parasıyla istihbarat topluyor, sonra satıyordu.

‘WİKİLEAKS BELGELERİYLE ORTAYA ÇIKTI’

Friedman’ın kurduğu, müşterileri arasında Pentagon’dan CIA’ya birçok ABD’li devlet ve özel kuruluşun olması, haliyle bu istihbaratı tartışmalı hale getiriyordu. Biz Stratfor’un Türkiye’de topladığı istihbaratın büyüklüğünü 27 Şubat 2012’de fark ettik. Zira o gün Wikileaks, “Küresel İstihbarat Dosyaları” adı altında Stratfor’un Temmuz 2004-Aralık 2011 aralığındaki iç yazışmalarını yayımladı.

‘KALIN HABER KAYNAĞI’

Friedman’ın başında olduğu “gölge CIA” için Türkiye’de çalışanlar arasında TÜSİAD’ın eski ABD temsilcisi Emre Doğru’nun adı öne çıkıyordu. Belgeler ortaya saçıldığında gördük ki; Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu gibi farklı eğilimlerdeki politikacılar kurumun haber kaynakları arasındaydı.

‘STRAFOR’LA YAZIŞMA’


Hatta Kalın’ın Friedman ile ilişkisi haber kaynağı olmanın ötesindeydi. Stratfor’un Türkiye uzmanı Reva Bhalla’nın 10 Mart 2010'da Başbakanlık ofisinde Kalın’la görüştüğü, George Friedman’ın Kalın’a “Gülen hareketi ile aramızı düzeltmemize yardım et” ricasında bulunduğu, Kalın’ın da “gereğini yaptığı” sızıntılarla ortaya çıktı.

‘KALIN RAPOR GÖNDERMİŞ’

31 Mayıs 2010’da Friedman eşiyle birlikte Türkiye’ye geldiğinde altlarındaki aracı ve şoförünü ayarlayan yine Kalın’dı. Kalın’ın başka “hizmetleri”ni kendisinin Stratfor’a gönderdiği e-postadan okuyalım: “Sevgili George ve Kamran, bazı medya kuruluşlarına Stratfor’un Türkiye ve Balkanlar hakkındaki raporunu haber yapmalarını söyledim ve ürettikleri haberlerin linklerini aşağıda gönderiyorum. İbrahim.”

Kalın’ın çalışmaları Friedman’ı heyecanlandırıyor ve 14 Eylül 2010 tarihli e-postasında Kalın için “Bu adam büyük bir kaynak... Bu adamla kurduğum ilişki ve yaptığım görüşme kesinlikle gizli kalmalıdır” yazıyordu.

‘ERDOĞAN FRİEDMAN YAN YANA’

İşte 7 buçuk sene önce Erdoğan’ın ömrünü not eden, “jeton atan” ve istihbarat alan, yandaşların “İslam düşmanı” dediği Friedman, bugün onur konuğu olarak Erdoğan’la poz verdi. Bizim İslamcılar Friedman’ı neden bu kadar seviyor, diyeceksiniz. Sebebi basit. Friedman, Türkiye için yıllardır ABD ile işbirliği içinde çalışan, bir “yeni Osmanlı” projesini savunuyor da ondan. Haliyle jeton değişiyor, ama şarkı aynı kalıyor.Unutmayın, Amerikalı kaçar kurtulur, bu topraklarda olan hep bize olur.”

Kaynak: Yeniçağ/ Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ