Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün ABD ile başlayan güvenli bölgede ortak devriyelerle ilgili bir açıklama yaptı. Erdoğan şöyle dedi;

‘BİZİ ALDATIYORLAR’

“Bu iş öyle üç beş helikopter uçuşu ile 5,10 araç devriyesiyle göstermelik birkaç yüz askerin bölgede bulunması ile olacak iş değildir. Bölgede yuvalanan terör örgütünü tamamen ortadan kaldırmayı hedeflerken onlar bizi terör örgütü ile aynı zeminde idare etmenin hesaplarını yapıyorlar. Anlaşılan o ki, müttefikimiz bizim için değil terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde.”


‘EYLÜL AYINDA HAREKATIN ELİ KULAĞINDA’
Eylül ayı bitmeden Fırat'ın doğusunda kendi askerlerimizle fiilen güvenli bölge oluşumunu başlatmamış olursak artık kendi yolumuza gitmekten başka çaremiz kalmayacaktır.

NELER OLUYOR?

Bu sabah 09:30 itibariyle Fırat'ın doğusunda Türk ve ABD askerleri ortak devriyeye başladı. Fırat'ın doğusunda ilk kez böyle bir durum yaşanırken uluslararası basın ve ajanslar gelişmeye geniş yer ayırdı.

ABD ASKERLERİ İLE ORTAK DEVRİYE

Türk Silahlı Kuvvetleri bugün Suriye sınırını geçerek güvenli bölgede ABD’li askerlerle devriye yaptı. Türkiye ile ABD’ye ait zırhlı araçlar Suriye’nin kuzeyinde ortak kara devriye faaliyetine başlarken, yaşanan bu gelişme uluslararası kamuoyunda gündem oldu. Saat 09:30’da TSK’ya ait zırhlı araçların Suriye tarafına geçmesinin ardından ABD’li askerler ile yapılan koordinasyon görüşmeleri nedeniyle ortak devriye için saat 10:20’de harekete geçildi.

ABD’YE AİT HELİKOPTERLER DEVREDE

Birlikte hareket eden Türk ve ABD zırhlıları, peş peşe Suriye´nin Telabyad kentinin Ağsağa köyünün güneyine doğru ilerledi. Zırhlı araçların devriye faaliyetine başlamasının ardından ABD’ye ait helikopterler de alçak uçuşla iki ülke askerlerine eşlik etti. Öte yandan zırhlı araçların devriye faaliyetine başladığı sıralarda ABD´ye ait araçların da yüksek noktalarda güvenlik önlemi aldığı görüldü. Sabah 09:30 sularında başlayan devriyenin yaklaşık 3 saat sürdüğü açıklandı.

Reuters haber ajansı gelişmesi “son dakika gelişmesi” koduyla bütün dünyaya duyururken devriye ile ilgili detaylı fotoğraflar paylaştı. Reuters’ın haberinde ABD ile Türkiye’nin uzun görüşmeler sonucunda bu karara vardığı belirtilirken henüz bazı konularda anlaşmazlıklar yaşandığı da aktarıldı.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ