10221 görüntülenme 11 Mart 2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya'da düzenlenen Diplomasi Forumu açılışında konuştu. Erdoğan, “Montrö Sözleşmesi’nin ülkemize verdiği yetkilerin kullanılması dahil elimizden geleni yapacağız.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

‘UKRAYNA DÜNYAYA DERS OLMALI’
Ders alınmadığından acılar tekrarlanır. Ukrayna meselesi en son örneği olarak görülüyor. Türkiye hem Akdeniz hem Karadeniz ülkesidir. Karadeniz’deki komşularımızın savaş durumunu üzüntü ile karşılıyoruz.
Saldırgan eylemleri maruz göremeyiz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne karşı adımları reddediyoruz. Ukrayna halkı haklı davasında yalnız bırakıldı. Ölen masumları gördükçe acımız katlanıyor.”

‘MONTRÖ’NÜN TÜRKİYE’YE VERDİĞİ YETKİLERİ SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ’
2014'te eğer dünya Kırım'ın işgaline ses çıkarsaydı bugünkü tablo olmazdı. Durduramadığımız her çatışma sonunda bizi de yakar. Temennimiz silahların bir an önce susmasıdır. Biz barışın dünyasını kurmaya mecburuz, savaşın değil. Ateşe benzin dökmenin faydası yok. Bölgemizde sulh için Montrö dahil her uygulamayı kullanacağız.”

MONTRÖ DİYEN AMİRALLER YARGILANIYOR
Öte yanda Emekli amirallerin "Tekkedeki amiral", "Montrö'nün tartışmaya açılması”, "Atatürk ilke ve devrimleri" konularındaki bildirisinin ardından, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 4 Nisan'da ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlanan açıklamayla ilgili re’sen soruşturma başlatmıştı.

AMİRALLERİN HAPSİ İSTENİYOR
Açıklama üzerine yürütülen soruşturmada 'devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' suçundan hazırlanan iddianame tamamlandı. 103 amiral için 3 yıldan 12 yıla kadar hapis isteniyor.

AMİRAL: 'PİŞMAN DEĞİLİM’
Haklarında dava açılan 103 emekli amiralin arasında yer alan Cem Gürdeniz, İstanbul'da ifade verdi. Gürdeniz, "Türk amirallerinin Montrö duyarlılığı ve sarıklı amirale ilişkin duyarlılığını gösterdik. Pişman değilim" dedi.

AVUKAT ‘YARGI SİSTEMİNİN BÜYÜK AYIBIDIR’

Amirallerin avukatlarından Hüseyin Ersöz, "Emekli Amirallerin, sadece "mesleki birikimlerini" kamuoyu ile paylaşan ve muvazzaf oldukları dönemde "uygulayıcısı oldukları" Montrö Sözleşmesi'nin önemini vurgulayan bir basın açıklaması ile yargılanmaları, Türk yargı sisteminin büyük ayıbıdır" dedi.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ