Dünyanın birçok ülkesinde market ve toplu alanlarda maske takmanın zorunluluğu getirilmişti. Vatandaşlar, “Maske takmak hangi durumda ne oranda koruma sağlıyor? Ve bulaş riskini hangi durumda ne oranda azaltıyor?” sorularını yanıt arıyor.

HERKES MASKE TAKACAK
Kardiyoloji Profesörü Bengi Başer, sosyal medya paylaşımında maske takmanın önemini gözler önüne serdi. Hazırlanan grafiklerle, korona virüse yakalanan bir kişiyle yakın temas edildiğinde maske takarak bulaşma ihtimalinin yüzde 70, virüs taşıyıcısının maske taktığı durumlarda ise başka kişilere bulaşma ihtimalinin yüzde 5 olduğu gözler önüne serildi.

‘HERKES İÇİN, MASKE VE FİZİKSEL MESAFE ŞART’

Söz konusu grafiği sosyal medya hesabından paylaşan Kardiyoloji Profesörü Bengi Başer, virüse karşı maske takmanın ve fiziksel mesafenin önemine dikkat çekerek, “Siz maskenizi düzgünce takmış olsanız bile, eğer karşınızdaki korona virüs taşıyan kişi maskesizse, bulaşma riski yüzde 70. Oysa, iki taraf da maskeli olduğunda, bulaşma riski sadece %1,5. Bir de mesafe koyarsanız, yüzde 100 korunursunuz. Yani MASKE ve FİZİKSEL MESAFE sağlığınız için şart” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ