'Anket şirketiyiz' diyerek arayan ve vatandaşlara sözde İYİ Parti, CHP, HDP ittifakı hakkında soru soran kişilerin ardından benzer bir skandal da sosyal medyada patlak verdi.

İYİ Parti ve CHP iş birliğinin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey'in afişleri üzerinden yapılan algı operasyonu sosyal medyada tepkilere neden oldu. Bozbey'in afişleri üzerine İYİ Parti, CHP ve HDP'nin logoları eklenerek sosyal medyaya sürülen fotoğrafın AKP'li yöneticilere ait hesaplardan paylaşılması tepkilere neden oldu.

TEPKİLER BÜYÜK

İYİ Parti ve CHP kanadından yapılan sert açıklamalara rağmen, HDP ile ittifak söylemi iktidarca dillendirilmeye devam ederken, montaj ile hazırlanmış görselin AKP'li hesaplarla servis edilmesini 'montaj ittifakı' olarak değerlendiren binlerce vatandaş, söz konusu paylaşımları eleştiri yağmuruna tuttu.

Millet İttifakına ALGI OPERASYONU!..

31 Mart yerel seçimlerine geri sayım sürerken, üç şehirde anket manipülasyonu yapıldığı ortaya çıktı. Mersin, Adana ve Balıkesir'de telefonla aranan yüzlerce vatandaşa, anket şirketinden aradığını söyleyen operatörler gerçek dışı bir ittifak sorusu sordu. İşte dezenformasyon içeren aramalardan biri...

SEÇİM MANİPÜLASYONU

Halk TV'den Can Coşkun'un haberine göre; son olarak Adana'da bir vatandaşı arayan operatörler, “HDP-CHP-İYİ Parti ittifakına oy vermeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti. Vatandaşın “CHP'nin HDP ile anlaştığına yönelik bir bilgim yok” cevabını alan operatörler, ittifakın var olduğuna kanıt olarak sosyal medyayı kaynak gösterdi.

İYİ PARTİ’DEN SUÇ DUYURUSU

Vatandaşın tepkisi üzerine telefonu kapatmaya yeltenen operatörler, “Başka sorunuz yok mu?” sorusuna cevaben “Hayır tek soru” cevabını verdi. İYİ Parti söz konusu anket tuzağıyla ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. İYİ Parti’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'VATANDAŞ BU DURUMDAN RAHATSIZ'

“Son günlerde İYİ Parti Genel Merkezine ve teşkilatlarımıza, farklı numaralarla kayıtlı “sözde” araştırma şirketlerinden gelen telefonlarla ilgili çok sayıda ihbar gelmiştir. Araştırma şirketinden aradıklarını söyleyen şahıslar, ulaştıkları vatandaşlara; “HDP-İYİ PARTİ-CHP İttifakına oy vermeyi düşünüyor musunuz?” şeklinde bir soru yöneltmektedir.

Kendilerine böyle bir ittifak olmadığını ifade eden vatandaşlara, “Var ki soruyoruz. Sosyal medyada, gazetelerde, televizyonlarda her yerde görebilirsiniz” şeklinde yanıt verilmiştir.

"İYİ PARTİ'NİN İDDİALI OLDUĞU ŞEHİRLERDE DAHA ÇOK"

"Söz konusu numaralar geri aradığında sesli yanıt sistemiyle karşılaşılmakta ve yetkili kişilere hiçbir suretle ulaşılamamaktadır. Balıkesir ve Mersin başta olmak üzere, İYİ Parti'nin iddialı olduğu illerimizde yoğunlukla yaşanan bu husus, ülkemizde siyasi rekabetin geldiği seviyeyi bir kez daha gözler önüne sermektedir."

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ