Ekonomist Gökhan Uskuay, Türkiye Varlık Fonu’nun İstanbul Finans Merkezi’ne ortak olmasının sebebinin Ağaoğlu gibi iktidara yakın şirketleri kurtarma planı olduğunu belirterek, söz konusu planın vatandaşların ödediği vergilerle yapıldığına dikkat çekti.Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yapımı y

‘BU BİR AĞAOĞLU GİBİ ŞİRKETLERİ KURTARMA OPERASYONU

”Türkiye Varlık Fonu’ndan gelen bu hamle ile ilgili dikkat çeken bir analiz yapan ekonomist Gökhan Uskuay, İstanbul Finans Merkezi’nin bir şirket olamadığı için Varlık Fonu’nun nasıl ortak olduğunu sorarak, söz konusu hamlenin Ağaoğlu gibi iktidara yakın şirketleri kurtarma planı olduğunu söyledi.Ekonomist Gökhan Usukay, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

VARLIK FONU ÜÇ ŞİRKETİ KURTARIYOR’

“İstanbul Finans Merkezi bir şirket değil ki ortak olsun. İFM bir adadan oluşan ve bu adada devlet kurumların binaları için ihale yapılmış. Ağaoğlu YDA İntaş yada 3 yandaşlar almış ve batırmış. Varlık fonu bu üçünü kurtarıyor. 1.67 milyar TL ödenen vergilerle...”

VARLIK FONU ÜÇ FİRMAYLA SÖZLEŞME İMZALIYOR

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yapımı yılan hikayesine dönen İstanbul Finans Merkezine ortak olduklarını açıklamıştı. Sönmez, "TVF olarak 1,3 milyon metrekarelik kullanılabilir alanı olan projenin yaklaşık 465 bin metrekarelik kısmını proje, hafriyat, arsa bedelleri ve bugüne kadar tamamlanan inşaat maliyetleri dahil olmak üzere 1,67 milyar TL karşılığında devralacağız. Ofis ve çarşı alanlarını içeren bu kısımlardaki 3 yüklenici firma ile anlaşmaları imzalıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

YAPIMINI İKTİDARA YAKIN ŞİRKETLER ÜSTLENMİŞTİ
İstanbul Finans Merkezi’nin yapımını iktidara yakın şirketler Ağaoğlu, YDA ve İntaş üstlenmişti.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ