Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2477 görüntülenme )

İran'dan Rusya'ya Sert Çıkış!

Bu durum gerginliğe yolaçar mı...
  İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Rusya'nın Suriye'de kendi çıkarları peşinde olduğunu söyledi. Caferi, "Suriye lideri Beşar Esad'ın yerine kimseyi düşünmüyoruz ancak Rusya, İran'dan faklı olarak Esad'ın kalmasını istemeyebilir" dedi.

Tahran Üniversitesi'nde öğrencilerle katıldığı bir toplantıda konuşan Tümgeneral Caferi, Rusya'nın Suriye politikasını değerlendirerek, "Suriye'ye gelip askeri yardımda bulunan kuzey komşumuz, kendi çıkarları peşindedir. Rusya, İran'ın aksine Beşar Esad'ın kalmasını istemeyebilir" diye konuştu.

Suriye'de “Batı ve emperyalizme karşı mücadele eden Direniş Cephesi”nin Esad'a bağlı olduğunu söyleyen Caferi, " Biz bu konuyu göz ardı edemeyiz ve onun yerini dolduracak kimseyi bilmiyoruz " dedi.

Tümgeneral Caferi, “Esad'ı desteklemeye devam edeceğiz. Sadece eğer Suriye halkı seçimlerle Esad'ın gitmesini isterse o zaman gitmesine rıza gösteririz " ifadelerini kullandı.

PEKİ İRAN NEDEN BU AÇIKLAMAYI YAPTI?

İŞTE İRAN'I ZORLAYAN RUSYA'NIN ESAD AÇIKLAMASI:

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevde kalmasının kendileri için 'ilkesel bir mesele' olmadığını söyledi.
Eho Moskvı radyosuna konuşan Zaharova, Beşar Esad'ın iktidarda kalmasının 'Rusya için ilkesel bir mesele olup olmadığına' dair soru karşısında, '' Kesinlikle değil. Hiçbir zaman böyle olduğunu söylemedik'' dedi.
Esad'ın ülkesinin geleceğinde oynayacağı role Suriye halkının karar vermesi gerektiğini belirten Zaharova, ''Biz 'Esad gitmeli ya da kalmalı' demiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki günler bu konu gerginliğe yolaçar mı?
Sanmıyoruz, anlaşırlar...Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ