Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2432 görüntülenme )

İran'dan Can Sıkıcı Hamle!

Bu ikili ilişkilere fayda vermiyor...
  İran'da birçok imam Cuma namazı hutbelerinde Türkiye'nin bölge politikalarını eleştiren hutbeler okudu.

Hutbelerde, Türkiye'nin Irak'ta asker bulundurması, Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesi ve Türk makamlarının İran'la ilgili ifadeleri eleştirildi.

Tahran Cuma imamı Hüccetül İslam Kazım Sadıki, Türk askerinin Musul'da bulunmasını değerlendirerek, "Bunu kınıyoruz. Türk makamları düşmanı sevindiren ve kendi devletlerini zayıflatacak bu tip hareketlerden vazgeçmeliler " dedi.

Hamedan kenti imamı Ayetullah Muhammedi, Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk jeti tarafından düşürülen Rus uçağı meselesine değinerek, "Türkiye, Rus uçağını hedef alarak kendini sefalete düşürdü" ifadesini kullandı.

TÜRKİYE PİŞMAN OLACAKTIR

Gazvin kenti imamı Ayetullah Abdülkerim Abidini, Türkiye'nin Irak toprağını ihlal ettiğini iddia ederek, "Türk makamlarının İran'la ilgili kullandığı ifadeler, Ankara'nın yaptığı yanlışların devamıdır. Türkiye, daha Rusya yanlışını düzeltmeden başka yanlış hareketler başlatmıştır ve bundan pişman olacaktır" diye konuştu.

Reşt kenti imamı Hüccetül İslam Gulamrıza Şefizade, Batının Irak'ta Türkiye için tuzak kurduğunu iddia ederek , "Bölge yeni olaylara gebe gibi görünüyor. Özel dikkatle Batının planları suya düşürülmeli" ifadelerini dile getirdi.

RUSYA SOĞUKKANLI DAVRANMASAYDI...

Mahellat kenti imamı Hüccetül İslam Mehdi Rebani, bölgedeki kriz ve gerilimin nedeninin Türkiye olduğunu öne sürerek, “Rusya düşürülen uçağı konusunda soğukkanlı davranmasaydı bölge ateş çemberine dönüşürdü. Türkiye'nin Musul'da asker bulundurması ise IŞİD'i desteklemeye yöneliktir " iddiasında bulundu.

Zencan kenti imamı Ayetullah Ali Hatemi, Türkiye'nin Musul'a birlik göndermesine değinerek, "Ankara macera aramaktan vazgeçmeli. Türkiye bu tip faydasız eylemlerle bölgedeki Direniş Cephesi'ni zayıflatıyor" diye konuştu.

Kaşan kenti imamı Ayetullah Namazi, "Türkiye'nin Irak topraklarında tank ve birlik bulundurması, ABD ve İngiltere'nin planladığı bir komplodur " iddiasını ileri sürdü.

Kerec kenti imamı Hüccetül İslam Hamedani Cuma hutbesinde Türkiye'nin Irak'ı parçalamak istediğini öne sürdü.

Ülkenin diğer kentlerindeki Cuma namazlarında da Türkiye'nin eleştirildiği hutbeler okundu.

İran'da il merkezlerindeki Cuma imamları bizzat ülke lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından atanır. Liderin ildeki temsilcisi konumunda olan imamlar, Hamaney'i temsilen hutbe verir(DHA).

İran'dan gelen haber böyle...
Şu an İran'ın yaptığını AKP siyaseti baştan beri yapıyor ve insanlarımızın kutsal dün duyguları siyasete alet edilerek çıkar sağlanıyor.

Dinin siyasi araç olarak kullanılmasının Türk tarihindeki yeri de eski, ta 1514'e uzanıyor. O zamanlar da Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail halkı mezhep farklılıkları temelinde kışkırtmış ve bu askeri güce dönüştürmeye çalışmışlardı.

Peki ne oldu sonunda;
İki Türk Beyi birbirini kırdı, Doğu'da feodal sisteminin günümüze gelen temelleri atıldı ve Türkler arasında mezhep kaynaklı fitneler sokuldu. Kısacası biz Türklere kutsal değerleri şahsi ve siyasi araç olarak kullanmak yaramıyor, aksine zarar veriyor...Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ