Ana Sayfa
15 Ağustos 2017 ( 1141 görüntülenme )

IRAK MERKEZİ HÜKÜMETİ BARZANİ'YE NOKTAYI AĞIR KOYDU!..

İBADİ: BU SONUN BAŞLANGICI OLUR

İbadi, başkent Bağdat'ta düzenlediği haftalık basın toplantısında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül tarihinde düzenlemek istediği referandum ve bunun için kendisiyle görüşen IKBY Yüksek Referandum Heyeti ile yaptığı görüşmeye değindi.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Kürtlerin bağımsız devlet arzusuna saygı duyduklarını ancak bunun sonucunda trajedilerin meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

IKBY heyetiyle yaptığı görüşmenin çok olumlu ve güzel bir atmosferde gerçekleştiğini belirten İbadi, referandum meselesinin özellikle ele alındığını ve Irak'ın çıkarlarının korunmasına vurgu yapıldığını söyledi.

" KİMSE KENDİ BAŞINA SINIR ÇİZEMEZ"

"Kürtlerin devlet talebine saygı duyuyoruz ancak bir anayasa ve bütün bir ülke var" diyen İbadi, "Eğer sınırların yeniden çizilmesi gibi bir istek varsa, bu tek taraflı gerçekleşemez. Aksine bunun trajedi ve karmaşık sorunları beraberinde getireceğini söylüyoruz" diye konuştu.

"BU SONUN BAŞLANGICI OLUR"

Böylesi bir karmaşıklığın içerisinde ve diğer taraflarla diyaloğa geçilmeden referandumun gerçekleşmesi mümkün mü? diye soran İbadi, "Açıkçası, bağımsızlığın Kürtlerin çıkarına olmadığını görüyorum çünkü bu, ihtilafların ve bitmeyecek sorunların kapısını açacak" dedi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ