5081 görüntülenme 29 Eylül 2018
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada hükümetin ABD'li McKinsey şirketinden ekonomik konularda danışmanlık almasını eleştirdi. Karamollaoğlu paylaşımında, "IMF'ye gitmeyin dedik ama gidinde bir şirkete teslim olun demedik!" ifadesini kullandı.

‘FELAKETE GİDİYOR’

Temel Karamollaoğlu paylaşımında, “Baş örtüsü ve THY dışında nereye elinizi atarsanız atın felaketle karşılaşırsınız. Bunların başında da ekonomi. Gidin siz Amerika’dan Amerikan menfaatlerini her şeyin önünde tutan bir şirkete devleti müşavir yap Allah size akıl fikir versin” diyerek tepki gösterdi.

“TÜKÜRDÜĞÜMÜZÜ YALAMAYIZ DEDİLER DAHA BETERİNİ YAPTILAR…”

Karamollaoğlu, “IMF’ye gitmeyeceğiz dediler tükürdüğümüzü yalamayız dediler daha beterine sürüklendiler. Yarabbim bunlara akıl ver izan ver. Yaptıkları hataları görüp hakikate dönme erdemini nasip eyle” ifadelerini kullandı.

İDDİA AĞIR!.. 'İKİNCİ KOZMİK ODA VAKASI'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı gerçekleştirdi. Faik Öztrak açıklamasında Albayrak'ın McKinsey şirketi ile çalışmasını eleştirirken gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

‘YENİ KOZMİK ODA VAKASI’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı gerçekleştirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın McKinsey şirketi ile anlaşmasını maliyede 'Yeni bir kozmik oda vakası yaşamak üzereyiz' diye değerlendirdi. İşte Öztrak'ın açıklamarından önemli satırbaşları;

‘ADRESE TESLİM İHALE Mİ BU’

“Devletin bir aile şirketi gibi yönetildiğini gösteriyor. Devlet hazinesinin en mahrem noktalarını görecek. AKP döneminde orduda bir kozmik oda vakası yaşamıştık şimdi de Türk maliyesinde, hazinede bunu yaşamak üzereyiz. 

Bu şirkete bu görev verilirken ihale yapıldı mı? Yoksa AKP'nin huy edindiği adrese teslim ihalelerden biri mi? Ve ne kadar ödenmiştir. 2015'ten bugüne kadar bu devletin bir bürokrasisi var ama danışmanlık hizmetlerine 70 milyar Türk lirası ödenmiş. Bu senenin ilk 8 ayı da dahil. Bu kuruma ne kadar ödendiği konusunda kamuoyu bilgilendirilmeli.”

‘IMF’DEN BETER’

“McKinsey, IMF'den beterdir. Türk bürokrasisinin bir yabancı yönetime bırakılması bu insanların ne kadar yerli ve milli olduğunun göstergesidir. Bu kriz aslında 6 ayda çözülür. Ama tek adamın yaklaşımıyla çözülmez. Bir an önce ekonomide alınması gereken önlemler alınmalıdır. Nasıl almaları gerektiği ile ilgili ise Genel Başkanımızın yaptığı 13 maddelik açıklamaya baksınlar. Bir sürü yerli firma var. Oturun onlarla çalışın.”

BAKAN ALBAYRAK NE DEMİŞTİ?

Geçen hafta açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Albayrak, Türkiye'de ilk kez orta vadeli ekonomik programa, iş dünyasından akademisyenlere kadar ilgili tüm tarafların katkı sağladığını belirterek bu sayede gerçekçi bir program oluşturulduğu ifade etti.

‘MCKİNSEY ARTIK DEVLET MASASINDA’

Albayrak, YEP'in üç ana başlığı kapsadığını vurgularken, bunları dengelenme, disiplin ve dönüşüm olarak sıraladı. Özellikle değişim ile ilgili yeni bir birim kurduklarını aktaran Albayrak, "Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet/ Sputnik News/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ