YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, TürkiyeSuriye sınırı boyunca 5 ila 14 kilometre genişliğindeki hatta geri çekileceğini açıkladı. Çekilmeyi duyuran Suriye Demokratik Güçleri sözcüsü Mustafa Bali, çekilme genişliğinin bölgelere göre değişeceğini bildirdi.

‘PKK ÇEKİLİYOR, YERİNE PKK SAVUNMA BİRLİKLERİ GELİYOR’


Bali haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada, ABD ile Türkiye arasındaki görüşmeler gereğince geri çekilmenin kentlerden ya da kasabalardan olmayacağını, askeri noktalardan ve kırsal alanlardan yapılacağını kaydetti. Sözcü, YPG ve Suriye Demokratik Güçleri'nin bölgedeki "savunma amaçlı" barikatları sökeceğini ve kontrolu yerel savaşçılardan oluşan askeri konseylere teslim edeceğini belirtti.

‘TÜRKİYE’NİN KORKULARINI GİDERMEK İÇİN’
Türkiye ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sınır şeridinde devriye gezeceğini ancak Türkiye içerisinde üsleneceklerini kaydeden Bali, anlaşmanın "güvenli bölge değil, Türkiye'nin ulusal güvenliğiyle ilgili korkularını yatıştıracak bir güvenlik mekanizması yaratacağını" söyledi.

‘ABD-TÜRKİYE ANLAŞTI’

Türkiye YPG'yi PKK'nın uzantısı olarak niteliyor. Amerika ise Suriye'de IŞİD'e karşı mücadelede Suriye Demokratik Güçleri'yle birlikte hareket ediyor. Bir süre önce Ankara ve Washington Türkiye'de Suriye'nin kuzeydoğusunda atılacak adımlarla ilgili olarak bir harekat merkezi kurulması konusunda anlaşmaya varmış ve merkez Şanlıurfa'da kurulmuştu.

Türkiye daha önce Amerika'yla uzlaşma sağlanamaması durumunda Suriye'nin kuzeydoğusunda tek taraflı harekete geçeceğinin mesajını vermişti.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ