ABD merkezli Cloudflare'de meydana gelen sorun nedeniyle Türkiye'de de çok sayıda web sitesi erişim sağlayamadı. Cloudflare'da yaşanan sorun nedeniyle çok sayıda web sitesinde bağlantı problemi yaşanıyor.

ÖNCE TWİTTER SONRA CLOUDFARE
2019 rakamlarına göre dünya üzerindeki 20 milyon siteye güvenli sunucu hizmeti veren ABD merkezli Cloudflare çökmüş durumda. Önce Twitter şimdi Cloudflare. Cloudflare üzerinde yaşanan ağ bağlantı sorunları nedeniyle birçok hizmet kullanılamaz hale geldi.

AKSAKLIK SÜRÜYOR
18 Temmuz 2020’de Cloudflare kontrol paneli, bazı API’leri ve Argo akıllı yönlendirme özelliklerini içeren altyapısında kesintiler yaşandı. Kesinti sebebiyle bu hizmetleri kullanan bazı sitelere erişim bir süreliğine mümkün olmadı. Yaşanan sorunlarda web sitelerini yönetmek, daha iyi yönlendirme sağlamak veya API’ler aracılığıyla önbellekleri temizlemek için kullanılan çok sayıda hizmette sorunlar yaşandı.  Bu kesinti sırasında erişim sağlamaya çalışan kullanıcılar “Error 522 Connection Timed Out” hatası ile karşılaştı.

DÜNYA GENELİ SORUN OLUŞTU
İnternet üzerinde veri ve medya dağıtımını hızlandırmak için birçok internet sitesi tarafından kullanılan bir CDN sağlayıcısı olan Cloudflare’ın sistemleri bir kez daha çöktü. İnternet sitelerine ve bazı Bitcoin borsalarına büyük erişim sorunu Cloudflare'in sistemlerinin çökmesiyle dünya üzerinde sayısız internet sitesine erişim tamamen kesildi. Bunlar arasında bazı kripto para borsaları da var.

TWİTTER’DA NE OLMUŞTU
Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da pek çok ünlü ismin hesabı hacklendi. Bitcoin sahtekarlığı için kullanılan hesaplarda yapılan paylaşımların birçoğunda, belirtilen Bitcoin adresine gönderilen her 1000 dolar için 2 bin dolarlık ödeme yapılacağı kaydedildi. Gece yarısı civarında binlerce takipçisi olan pek çok popüler hesabı ele geçiren hackerların verdikleri Bitcoin cüzdan hesabına önemli miktarda para yatırıldığı konuşuluyor. Twitter, Bitcoin için yapılan hack olayından sonra bütün onaylı hesaplara kısıtlama getirdi. Twitter'ın patronu Jack Dorsey, yaşanan gelişmeden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirirken, konuyla ilgili araştırmaların devam ettiği açıklandı.

Kaynak: Ajanslar/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ