İngiltere'de terör tehdidi seviyesi 'ciddi'ye çıkarıldı. İngiltere'de 'ciddi' seviyeye geçiş, saldırı ihtimalinin yüksek görüldüğü durumlarda uygulanıyor. Karar, Avusturya’nın başkenti Viyana’da altı farklı noktada düzenlenen saldırıların ardından alındı.

PEŞ PEŞE SALDIRILAR
Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Viyana saldırılarının şüphelisini “kendisini IŞİD’e yakın hisseden radikalleşmiş bir kişi” olarak tanımladı. Fransa’nın güney şehri Nice’te Ekim sonunda bir kilisede düzenlenen bıçaklı saldırıda üç kişi öldürüldü, geçen ay da Fransa’nın başkenti Paris’te öğretmen Samuel Paty de başı kesilerek öldürülmüştü.

“HALK İHTİYATLI OLMALI”

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, Twitter’dan yaptığı açıklamada bu kararın ‘belirli bir tehdit nedeniyle alınmadığını, önleyici tedbir amaçlı bir önlem olduğunu’ söyledi. Patel, “Halk ihtiyatlı olmalı ve şüpheli gördükleri durumları polise bildirmeli” dedi.

İKİNCİ ALARM
İngiltere’de terör tehdidi, 2017 Mayıs ayında yaşanan Manchester Arena saldırısından sonra en yüksek seviye olan ‘kritik’ seviyesine çıkarılmıştı. Bu yıl Eylül ayında da Parsons Green metro durağında yaşanan patlama sonrası da geçici olarak tehdit ‘kritik’ seviyesine yükseltilmişti.

RUSYA 'PEŞ PEŞE MESAJ'
Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Aleksandr Grinkeviç, bugünkü basın toplantısında İdlib'deki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, İdlib’deki militanların bölgedeki Türk askerlerine ateş açarak saldırının sorumluluğunu Suriye ordusuna yıkmayı planladığını duyurdu.

RUSYA ‘TERÖR ÖRGÜTLERİ TÜRK MEVZİLERİNE SALDIRI PLANLANIYOR’
Grinkeviç, "Aldığımız bilgiye göre, terör örgütlerinin militanları İdlib bölgesinin Tedil yerleşim noktası yakınlarında havan topu ve çok namlulu roketatarlardan bir saldırı planlıyor. Teröristler, saldırı sonucunun video kaydını, Suriye hükümet güçlerini Türk ordu birliklerinin mevzilerine saldırı düzenlemekle suçlamak amacıyla internetteki sitelerine yükleme niyetinde" ifadelerini kullandı.

RUSYA ‘AZERBAYCAN, SURİYE MESELESİNDE ÇÖZÜM İÇİN TÜRKİYE İLE ÇALIŞIYORUZ’
Öte yanda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus "Kommersant" gazetesine verdiği röportajda, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkileri ve Dağlık Karabağ'daki durumu değerlendirdi. Lavrov, "İki ülkenin çıkarları doğrultusunda Rus ve Türk diplomatlar, istihbarat ve askeri servisler arasındaki iş birliği sonucu olarak Suriye meselesi konusunda etkileşim sürdürülüyor. İran ile Astana formatı gibi en uygun çözüm mekanizmasını oluşturmayı başardık. Ayrıca İdlib ve Fırat'ın doğusu gibi sorunlu bölgelerde, Rus ve Türk devriyeleri gerçekleştiriliyor. Terörist grupların yok edilmesiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Göçmenlerin Suriye'ye dönmesi için gerekli koşullar oluşturuluyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BBC /Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ