İBB Başkanı İmamoğlu, 6 vakfın protokolünün iptal edildiğini açıkladı. TÜRGEV, Ensar Vakfı, TÜGVA gibi AKP’ye yakınlığıyla bilinen toplam 6 vakfa yurt yapımı ve giderleri için 357 milyon 453 bin 972 lira harcandığı belirtilirken İmamoğlu, “Belli vakıflara tahsis edilen binalar artık İstanbullunun oldu. Bu daha başlangıç” dedi.

TÜRGEV, ENSAR, TÜGVA… : TOPLAM 357 MİLYON LİRA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yönetiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlarının bulunduğu TÜRGEV, Ensar Vakfı, TÜGVA gibi AKP’ye yakınlığıyla bilinen toplam 6 vakfa yurt yapımı ve giderleri için 357 milyon 453 bin 972 lira harcandığı ortaya çıktı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, protokolleri iptal ettiğini açıklayarak “vakıflar adına iptal edilmiş tam 357 milyon liralık bir sürece nokta koymuş durumdayız. Bunun içerisinde sadece bir vakfa, yemek desteğinin 56 milyon liralık bölümü var. İnanılmaz!” dedi.

VAKIFLARLA PROTOKOL İPTAL, BİNALAR VERİLMEYECEK


İBB yetkilileri yaptığı açıklamada ilk incelemelerin ardından belediye tarafından bu vakıflarla yapılan protokolleri iptal ettiğini açıkladı. Ayrıca İBB ihalesi belediye tarafından yapılan, yurt işlevi de içeren gençlik merkezi, spor tesisi ve otopark inşaatlarının bir bölümünün tamamlandığını, bir bölümünün de devam ettiğini tespit ederek bunlar arasında toplam maliyeti 165 milyon lirayı bulan 5 tanesinin, aynı vakıf adına yapıldığını açıkladı. Bu binaların vakıf ve derneklere teslim edilmeyeceğini belirten İBB yetkilileri, bu binaların İBB tarafından değerlendirileceğini ifade etti. Bütçe üzerinde incelemeler sürüyor.

SADECE BİR VAKFA 56 MİLYON LİRALIK YEMEK DESTEĞİ YAPILMIŞ
Protokollerin iptal kararını açıklayan İmamoğlu, “Şu an itibarıyla iptal ettiğimiz vakıflara aktarılmış verilmiş kaynaklar adına söylüyorum; vakıflar adına iptal edilmiş tam 357 milyon liralık bir sürece nokta koymuş durumdayız. Bunun içerisinde sadece bir vakfa, yemek desteğinin 56 milyon liralık bölümü var. İnanılmaz! Yani bu milletin parasını nereye harcıyorsunuz? Bir bina yapılıyor, vakfa yapılmak üzere, maliyeti 165 milyon lira. Artık o bina, o mülk millete ait. İstanbullulara ait. İstanbulluya hizmet edecek. Bu daha başlangıç” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ