İBB'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda camilerin mahyalarına kutlama mesajları yazılması için il müftülüğüne başvuruda bulunduğu bildirildi.

‘MÜFTÜLÜĞE BAŞVURU’
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için yeni bir hamlede bulundu.Kültür Daire Başkanlığı, 29 Ekim'de cami mahyalarına kutlama mesajları yazılması için il müftülüğüne başvuruda bulundu.

‘CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN’
İstanbul Valiliği İl Müftülüğü'ne yapılan başvuruda, mahyalara 'Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun' yazısının yazılması talep edildi.

NEVŞEHİR'DE YÜRÜYÜŞ YASAK

Öte yanda, Nevşehir Valiliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda gerçekleştirilmek istenen ‘Atatürk’e Saygı ve Cumhuriyet Yürüyüşüne’, ‘kamu düzenini bozacağı’ gerekçesiyle izin vermedi.

CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ KAMU DÜZENİNİ BOZARMIŞ
CHP, Nevşehir'in merkezinde bulunan yaklaşık 1.5 kilometrelik caddede 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yapmak üzere Nevşehir Valiliği'nden izin istedi. ‘Atatürk'e Saygı ve Cumhuriyet Yürüyüşü' kamu düzenini bozacağı nedeniyle izin verilmedi.CHP İl Başkanı Kamil Gülmez yaptığı açıklamada şunları söyledi:

1.5 KİLOMETRELİK YOL

“CHP olarak 21 Ekim 2019'da Nevşehir Valiliği'ne gerekli izni almak için başvuruda bulunduk. Borsa Meydanı'nda yaklaşık 1.5 kilometrelik bir yürüyüşün sonunda Atatürk anıtına çelenk bırakarak tamamlayacaktık. Nevşehir'de böyle bir yürüyüş ilk kez olacaktı. Daha önce hiç yapılmadı.”

ÖNCE İZİN SONRA RET

“Valilik önce ‘uygun gördük' diyerek izin verdi. Ancak daha sonra bir yazı daha göndererek bize ‘Kamu düzenini bozarsınız' diyerek izin vermedi. Bu yürüyüşte parti bayrağı ya da pankart olmayacaktı. Afişlerle vatandaşımızı yürüyüşe davet ettik. Bin tane bayrak getirdik. Esnafımıza ve vatandaşlarımıza evlerine asmaları için dağıtacaktık. Sadece Türk bayrağı olacağını belirtmemize rağmen izin alamadık. Şimdi yürümeye kalksak coplar, biberleri gazları. Bizler CHP olarak her zaman yasalara uyduk. Bu yürüyüşü yapamayacağız ama bu tutumu anlamak mümkün değil.”

Kaynak: Sözcü/Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ