Genel
22 Ekim 2019 ( 2393 görüntülenme )

Sular Kaynıyor: 'BAKAN MISIN YOKSA AVUKAT MI'

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İBB şirketlerinden Otobüs A.Ş'de düzenlediği basın toplantısı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan'ın Haydarpaşa ve Sirkeci Garı depolarının kiralama ihalesine yönelik açıklamasına yanıt verdi.

'ŞİRKETİN AVUKATI MI, BAKAN MI BELLİ DEĞİL'

İmamoğlu “Bakan'ın yaptığı açıklamayı, ne yazık ki ve ne acı ki, ihaleye giren malum şirketin avukatı mı yaptı, Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanı mı yaptı, ben anlayamadım. Daha doğrusu bir fark göremedim. Bir avukat, bu ihalenin hediye edildiği bu şirketin sahibi olan kişiyi ancak bu kadar savunabilirdi. Ben metni okuduğumda, ‘Emin misiniz? Açıklaması bu mu' diye sorma ihtiyacı duydum. Üzüldüm. Türkiye Cumhuriyeti adına üzüldüm” dedi.

BÜYÜK AYIP OLARAK TARİHE GEÇTİ

İmamoğlu, ihaleden önce İBB'nin katılımının caydırıcı olacağına ilişkin bakanlığın Basın Müşavirliği'nin yaptığı açıklama ve sonrasında bakanın yaptığı açıklamanın bakanın direkt ifadeleri ise çok büyük bir ayıp olarak tarihe geçtiğini vurguladı. Bakanlığın, ihaleyi alan firmanın avukatı durumuna düştüğünü belirten İmamoğlu, sözlerine şöyle devam etti:


'BİR GÜN ÖNCE SERMAYE ARTIŞI, NEDEN'

“Çok yanlış yapmıştır. 10 bin lira sermayeli bir şirketin bu ihaleyi alırken ikinci davet gününden bir gün önce 1 milyon liralık sermaye artışını yapması bile şaibenin önemli bir parçasıdır. Nasıl bir sinyal aldı? Nasıl bir uyarı aldı? Nasıl böyle bir ihtiyaç hissetti? 15 gün içerisinde değerli bir ispat olarak görüyorum bunu ve vatandaşlarımızın dikkatini önemle bu hususa çekmek istiyorum. Hani hep bahsettim ya; bir avuç insan. Sayın Bakan bu açıklamasıyla bir avuç insanın yanında olmayı tercih etmiştir, 16 milyon İstanbullunun değil. Çok acı bir açıklamadır.”

'İŞ TECRÜBESİ BİZDE VAR'

“Burada 254 milyon liralık iş yapmış olan sadece Kültür A.Ş.'den bahsediyoruz. 4 firma konsorsiyumu var, bunların 4'ü de kamu iştiraki, İBB'ye ait. Sadece bir tanesinin 254 milyon liralık iş tecrübesi var. Siz, iş tecrübesinden bahsediyorsunuz ya da başka bahanelerden…” ifadelerini kullandı.

'ASLANLAR GİBİ SAHİP ÇIKACAĞIZ'

"Bu tarihi binalarımıza sonuna kadar İBB olarak aslanlar gibi sahip çıkacağız. Ve günün birinde çok utanacaksınız. Bu yaptıklarınıza çok utanacaksınız sayın bakan. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin yargısına adaletine güveniyorum. 16 milyon insan adına başvurumuzu yaptık. İnşallah yargı bunu düzeltecek ve çok utanacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti'nin yargısına güveniyorum.”

'SİZİ BAKANLIK YAPMAYA DAVET EDİYORUM,BU YANLIŞTAN DÖNÜN'

"Toplumu tavır ve açıklamaları ile galeyana getiren kendisi ama İstanbul halkı sağduyulu ve bilinçli. Biz hukuka gidiyoruz hakkımızı arıyoruz. Hukuka da hesap veririm. Tekrar söylüyorum Sayın Bakan, yine sizi bakanlık yapmaya davet ediyorum. Umarım düzeltirsiniz yanlışlarınızı. Kendi itibarınız ve kendi kariyeriniz için. Bakanın açıklamalarına baktığınız da o kadar derin soru işaretleri var ki. Yazık etti yani. Şu kadar meselede bakan bütün kariyerine yazık etti. Çok acı” dedi.

NE OLMUŞTU?

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan da konuyla ilgili yaptığı açıklamada; söz konusu şirketin ihaleyi kazanmasını ‘çok doğal’ olarak nitelendirmiş ve İmamoğlu’na sert sözlerle yüklenmişti.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ