Türkiye İmam Hatipliler Birliği: ‘İslamı temsil eden biri saygı duyan insanlarla olmalı’

Türkiye İmam Hatipliler Birliği Genel Başkanı Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın fesli Kadir Mısıroğlu’na yaptığı ziyaret ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.

‘SAYGI DUYAN İNSANLARLA BİR OLMALI’

Türkiye İmam Hatipliler Birliği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın fesli Kadir Mısıroğlu'nu ziyaretiyle ilgili olarak, "İslam dinini temsil eden birisi, hoşgörülü olmalı ve bulunduğu toplumun değerlerine saygı duymalı, saygı duyan insanlarla bir olmalı" dedi.

Diyanetin ve din görevlilerin siyasetin üstünde olduklarına inandıklarını söyleyen Akkaya, İslam dininin hoşgörü, kardeşlik, birlik ve beraberliği emrettiğini belirtti. Akkaya, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

‘TOPLUMUN AĞIR TEPKİSİNİ ÇEKECEK İŞLERDEN UZAK DURMALI’

“Toplumun kin ve nefretini kazanacak işlerden uzak durmayı, kendisini de uzak tutmayı vazife bilir. İslam dinini temsil eden birisi, hoşgörülü olmalı ve bulunduğu toplumun değerlerine saygı duymalı, saygı duyan insanlarla bir olmalı ve her zaman da saygı duymayı tavsiye etmeli. İslamı temsil eden birisi toplumumuzu birleştirmeli, ayrıştırmamalı ve insanların nefretini kazanacak işlerden uzak durmalı. Biz bir çocuğun kuşu öldü diye o çocuğa taziyeye giden bir peygamberin ümmetiyken, bizim hoşgörü kazandıracak iş ve işlemlerde bulunmaktan başka bir işimiz olmamalı.”

Diyanet İşleri Başkanlığı koltuğunda oturan Erbaş'ın, neredeyse oğlu yaşındaki Akkaya'nın bu duyarlı sözlerinden sonra ne düşüneceği, istifa edip etmeyeceği merak konusu oldu.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ