3779 görüntülenme 04 Aralık 2020
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, iktidara gelmeleri durumunda kamuda mülakat ile eleman alma dönemine son vereceklerini açıkladı.

‘BÖYLE BİR ASGARİ ÜCRET OLAMAZ’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Iğdır İl Kongresi’nde açıklamalarda bulundu. Türkiye’de Çin’in gerisinde bir asgari ücret uygulaması olduğunu belirten Babacan, “Bizdeki asgari ücret tüm Dünya’nın ucuz işçilik diye baktığı Çin’in bile gerisine düştü. Çin’in pek çok bölgesinde asgari ücret Türkiye’nin üstünde. Bu hak da değil reva da değil. Vatandaşlarımıza layık gördüğümüz hayat bu olamaz. Çin’in gerisinde bir asgari ücret olamaz” dedi.

‘HER AİLEYE ASGARİ YAŞAM DESTEĞİ SAĞLANACAK’

DEVA Partisi’nin seçilmesi durumunda aile hekimliği gibi sosyal yardım sistemi kuracaklarını belirten Babacan, “Biz sosyal yardımları, hak temelli hale getireceğiz. Devletin bir lütfu değil, vatandaşın zaten hakkı, bu perspektifle oluşturacağız. İnsan onuruna yakışmayan bu yoksulluğu ortadan kaldıracak politikalar yürüteceğiz. İhtiyaç sahiplerini kendimiz gidip bulacağız. Onların kapıda sıra beklemelerini bekleyemeyeceğiz. Bunu yaparken de aynı aile hekimliği sistemi gibi bir sistem kuracağız. Yani, her ailenin izleyen, gözleyen bir sosyal destek uzmanı olacak. O ailenin bütün ihtiyaçlarını görecek” diye konuştu. Kamuda işe alımlarla ilgili görüşlerini ve vaadini açıklayan Babacan, şunları söyledi:

‘MÜLAKAT SİSTEMİNE SON, HAK ENE İŞİ ALACAK’PARTİSİNİN VAADİNİ AÇIKLADI
“Kalkıp bir de iktidar partisinden biri diyor ki ‘İş çok, bunlar iş beğenmiyor’ diyor. Göstersinler hangi iş nerede, nasıl? Şöyle açıklasınlar. Ama açıklasalar bile kartvizit gerekiyor. Kamuda büyük ortak veya küçük ortağın partisinden bir tanıdık bulamazsanız, sınavdan 98 de alsanız atanamıyorsunuz. Bir de adını mülakat diye uydurdukları bir sistem var; tanıdık, onun akrabası, bunun torpillisi olmadan devlette işe girmek çok zor. İşte o yüzden biz kamuda işe alımlarda mülakat sistemine son vereceğiz. Hak eden hak ettiği işi elde edecek."

Kaynak:Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ