Politika
19 Ocak 2020 ( 82 görüntülenme )

İdlib'te Hava Isınıyor!..

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, İdlib bölgesinde yaklaşık 50 kişilik bir militan grubunun Suriye ordusunun Abu-Cref yerleşimi yakınındaki mevzilerine saldırdığını belirtti.

SURİYE MEVZİLERİNE SALDIRI

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Yuriy Borenkov, bugünkü basın brifinginde, “17 Ocak günü Abu-Cref yerleşimi yakınlarında, yaklaşık 50 militanlık bir çete, zırhlı piyade aracı ve 6 tank eşliğinde Suriye ordusunun mevzilerine saldırdı. Militanlar, 1.2 kilometre derinliğe ve 500 metre genişlikte ilerleme sağlamayı başardı” dedi.

PARALI ASKERLER HARİÇ 20 BİN MİLİTAN


Suriye ordusunun saldırıyı püskürttüğünü dile getiren Borenkov, militanların geri çekilmek zorunda kaldığını belirterek, “Belirtilen bölgedeki çatışmalar 18 Ocak günü de devam etti” diye ekledi. Gerilimden Hayat Tahrir Şam örgütünü sorumlu tutan Rus komutan, İdlib bölgesinde örgüt üyelerinin sayısının, yabancı paralı askerler hariç en az 20 bin olduğunu bildirdi.

GERİLİM KIŞKIRTILIYOR

16 Ocak’tan itibaren aralıksız devam eden saldırıların, radikal oluşum liderlerinin Rusya ve Türkiye arasında varılan anlaşmaya uygun olarak başlatılan ateşkesi bozmaya yönelik çabalarının kanıtı olduğunu vurgulayan Borenkov, “Terörist oluşumların açık hedefi, durumu istikrarsızlaştırmak” diye kaydetti.

Merkez Başkanı ayrıca cihatçıların, İdlib bölgesinde yeni gerilim sarmalını kışkırtarak Batı’nın desteğini almayı umduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ