Boğaz ve çevresiyle ilgili yetkilerin İBB ve dört ilçe belediyesinden alınarak Cumhurbaşkanlığı'na devredileceği iddia ediliyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hukuki yollara başvuracaklarını söyledi.

TÜM YETKİLER ERDOĞAN’A

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Boğaz'daki dört ilçe belediyesinin İstanbul Boğazı ile ilgili yetkilerine son verilmesine yönelik bir kanun teklifi hazırladığı bildirildi. Teklife göre, Boğaz’la ilgili artık yeni kurulacak "Boğaziçi Başkanlığı" ve iki kurul söz sahibi olacak ve kurul üyelerini Cumhurbaşkanı atayacak.

İBB’NİN YETKİLERİ ALINIYOR, ERDOĞAN’A DEVREDİLİYOR

Boğaziçi Başkanlığı’na devredilecek yetkiler arasında, Boğaz’daki imar değişikliklerinin belirlenmesi de bulunuyor. Teklif taslağına göre, Boğaziçi'nde yerleşme ve yapılaşmanın planlaması ve koordinasyonu konularında halihazırda yetkili olan Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu, Boğaziçi İmar İdare Heyeti ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü kaldırılacak. Bu şekilde, Boğaziçi İmar İdare Heyeti’ndeki İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ve İBB’ye ait Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün yetkileri ellerinden alınmış olacak.

İMARA AÇILACAK

Kanun taslağına göre, kaldırılan bu üç kurumun yerine Boğaziçi Başkanlığı ile Boğaziçi Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Düzenleme Kurulları gelecek. Teklif geçerse, halihazırda bekçi kulübesi, büfe, çay ocağı ile sınırlı olan yapılaşma iznine kafeterya, açık sosyal, kültürel ve spor tesisleri de eklenecek. Boğaziçi alanı olarak tanımlanan bölge Boğaziçi su yolları, dolgu alanları, sahil şeridinde veya gerisinde kalan su yolları da eklenerek genişletilecek. Yeşil alan belirleme, orman statüsü tahsisi ve kullanım hakkı, bölgedeki yapıların denetimi gibi konular yeni düzenlenecek kurulların yetkisine veya Tarım ve Orman Bakanlığı’na verilecek.

İBB MAHKEMEYE BAŞVURACAK
Konuyla ilgili açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tasarının doğru olmadığını düşündüklerini ve konuyla ilgili mahkemeye başvuracaklarını söyledi. İmamoğlu, “İstanbul’un hukuku olan her şeyi hukuk yoluyla elde etmek istiyoruz. Her ne olursa olsun. Hukukumuzu o anlamda sonuna kadar İstanbul lehine kullanırız” dedi.

"TÜRKİYE'NİN EN GÖZDE YERİNDEKİ İMAR FAALİYETLERİ MERKEZİLEŞİYOR"

Konuyla ilgili DW Türkçe'ye konuşan Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Akif Burak Atlar, “Boğaziçi alanı İstanbul’un hatta Türkiye'nin doğal özellikleriyle en gözde bölgelerinden biri. Dolayısıyla ekonomik olarak da oldukça yüksek bir rant oluşturulabilecek mekanlar. Buradaki yapılaşma ile ilgili yetkiler, imar mevzuatları kapsamında yerel yönetimin elinde olan yetkilerdir. Tasarı, buradaki tüm faaliyetlerin merkezileşmesi anlamına geliyor” dedi.

Kaynak: DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ